iso_3166-2 - en to eo translation catalogue (950 entries)

en: Abuja Federal Capital Territory
eo: Federacia Ĉefurba Teritorio Abuĝo

en: Abū Z̧aby
eo: Abudabio

en: Acquaviva
eo: Akvovivo

en: Acre
eo: Akro

en: Ad Dawḩah
eo: Daŭho

en: Addis Ababa
eo: Adis-Abebo

en: Aerodrom †
eo: Aerodromo †

en: Afar
eo: Afaro

en: Agalega Islands
eo: Insuloj Agalega

en: Akmolinskaja oblast'
eo: Regiono Akmola

en: Aktjubinskaja oblast'
eo: Regiono Aktobe

en: Al Janūb
eo: Sudo

en: Al Lādhiqīyah
eo: Laodikeo

en: Al Madīnah al Munawwarah
eo: Medino Nobla

en: Al Qāhirah
eo: Kairo

en: Alabama
eo: Alabamo

en: Alaska
eo: Alasko

en: Alberta
eo: Albertio

en: Almatinskaja oblast'
eo: Regiono Almaty

en: Alpes-Maritimes
eo: Alpoj Maraj

en: Alpes-de-Haute-Provence
eo: Alpoj de Supra Provenco

en: Alta Verapaz
eo: Alta Verapaco

en: Altaj, Respublika
eo: Altajo, Respubliko

en: Alto Paraguay
eo: Supra Paragvajo

en: Amazonas
eo: Amazonio

en: American Samoa
eo: Usona Samoo

en: Amurskaja oblast'
eo: Provinco Amururbo

en: Amānat al ‘Āşimah [city]
eo: Ĉefurba Distrikto

en: Anatolikí Makedonía kai Thráki
eo: Orienta Makedonio kaj Trakio

en: Andalucía
eo: Andaluzio

en: Andorra la Vella
eo: Malnova Andoro

en: Anhui Sheng
eo: Anhujo

en: Ankara
eo: Ankaro

en: Antioquia
eo: Antioĥio

en: Antwerpen
eo: Antverpeno

en: Ar Riyāḑ
eo: Riado

en: Aragón
eo: Aragono

en: Ararat
eo: Ararato

en: Ardennes
eo: Ardenoj

en: Arhangel'skaja oblast'
eo: Provinco Ĉefanĝelurbo

en: Arizona
eo: Arizono

en: Arkansas
eo: Arkansaso

en: Arkhabīl Suquţrá
eo: Sokotro

en: Artemisa
eo: Artemiso

en: Aruba
eo: Arubo

en: Ascension
eo: Ascendinsulo

en: Ash Sharqīyah
eo: Oriento

en: Ash Shimāl
eo: Nordo

en: Asturias
eo: Asturio

en: Asturias, Principado de
eo: Asturio, Princlando

en: Asunción
eo: Asunciono

en: Atlantique
eo: Atlantiko

en: Atlántico
eo: Atlantiko

en: Atlántida
eo: Atlantido

en: Attikí
eo: Atiko

en: Atyrauskaja oblast'
eo: Regiono Atirau

en: Auckland
eo: Aŭklando

en: Aurora
eo: Aŭroro

en: Australian Capital Territory
eo: Aŭstralia Ĉefurba Teritorio

en: Autonomous Region in Muslim Mindanao (ARMM)
eo: Islamana Aŭtonoma Regiono en Mindanao (ARMM)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
eo: Aŭvernjo-Rodano-Alpoj

en: Avannaata Kommunia
eo: Norda Komunumo

en: Avtonomna Respublika Krym
eo: Aŭtonoma Respubliko Krimeo

en: Azad Jammu and Kashmir
eo: Libera Kaŝmiro

en: Aşgabat
eo: Aŝĥabado

en: Baden-Württemberg
eo: Badenio-Vurtembergo

en: Bahia
eo: Bahio

en: Bahr el Ghazal
eo: Rivero de Gazeloj

en: Baja California
eo: Malsupra Kalifornio

en: Baja California Sur
eo: Malsupra Kalifornio Suda

en: Baja Verapaz
eo: Malalta Verapaco

en: Baker Island
eo: Insulo Baker

en: Bakı
eo: Bakuo

en: Bali
eo: Balio

en: Bangui
eo: Bango

en: Banjul
eo: Banĝulo

en: Barbuda
eo: Barbudo

en: Barcelona [Barcelona]
eo: Barcelono

en: Bas-Rhin
eo: Malsupra Rejno

en: Basel-Landschaft
eo: Bazelo-Kamparo

en: Basel-Stadt
eo: Bazelo-Urbo

en: Batys Qazaqstan oblysy
eo: Regiono Okcident-Kazaĥio

en: Bay of Plenty
eo: Golfo de Abundo

en: Bayern
eo: Bavario

en: Bayrūt
eo: Bejruto

en: Beijing Shi
eo: Pekino

en: Bel Air
eo: Bel-Aero

en: Bel Ombre
eo: Bel-Ombro

en: Belfast City
eo: Urbo Belfasto

en: Belize
eo: Belizurbo

en: Benedikt
eo: Benedikto

en: Beograd
eo: Beogrado

en: Berlin
eo: Berlino

en: Berry Islands
eo: Berinsuloj

en: Bethlehem
eo: Bet-Leĥemo

en: Bicol (Region V)
eo: Bicol (Regiono 5)

en: Bikini & Kili
eo: Bikino kaj Kili

en: Birmingham
eo: Birmingamo

en: Bissau
eo: Bisaŭo

en: Black Point
eo: Nigra Punkto

en: Black River
eo: Nigra Rivero

en: Blue Nile
eo: Blua Nilo

en: Boa Vista
eo: Bonvido

en: Bocas del Toro
eo: Buŝoj de l' Taŭro

en: Bologna
eo: Bolonjo

en: Bonaire
eo: Bonaero

en: Bouches-du-Rhône
eo: Buŝoj de Rodano

en: Boucle du Mouhoun
eo: Buklo de Mouhoun

en: Bougainville
eo: Bugenvilo

en: Bourgogne-Franche-Comté
eo: Burgonjo-Franĉkonteo

en: Brabant wallon
eo: Valonio-Brabanto

en: Brandenburg
eo: Brandenburgio

en: Brava
eo: Bravo

en: Brazzaville
eo: Brazavilo

en: Bremen
eo: Bremeno

en: Bretagne
eo: Bretonio

en: Bristol, City of
eo: Bristolo, Urbo

en: British Columbia
eo: Brita Kolumbio

en: Brodsko-posavska županija
eo: Kantono Brod-Posavina

en: Brunei-Muara
eo: Bruneja Riverbuŝo

en: București
eo: Bukareŝto

en: Budapest
eo: Budapeŝto

en: Buenos Aires
eo: Bonaero

en: Bujumbura Mairie
eo: Buĵumburo Urba

en: Bujumbura Rural
eo: Buĵumburo Kampara

en: Burgenland
eo: Burgenlando

en: Burjatija, Respublika
eo: Burjatio, Respubliko

en: Busan-gwangyeoksi
eo: Pusano

en: Cagayan Valley (Region II)
eo: Valo Cagayan (Regiono 2)

en: Calabria
eo: Kalabrio

en: California
eo: Kalifornio

en: Cambridgeshire
eo: Kembriĝio

en: Canarias
eo: Kanarioj

en: Canaries
eo: Kanario

en: Cantal
eo: Kantalo

en: Capital Territory (Honiara)
eo: Ĉefurba Teritorio (Honiaro)

en: Caraga (Region XIII)
eo: Caraga (Region 13)

en: Cardiff [Caerdydd GB-CRD]
eo: Kardifo

en: Cartago
eo: Kartago

en: Cascade
eo: Kaskado

en: Cascades
eo: Kaskadoj

en: Castelo Branco
eo: Kastelo Blanka

en: Castilla y León
eo: Kastilio kaj Leono

en: Castilla-La Mancha
eo: Kastilio-Manĉo

en: Cat Island
eo: Katinsulo

en: Catalunya [Cataluña]
eo: Katalunio

en: Centar Župa
eo: Centra Distrikto

en: Centar †
eo: Centro †

en: Central
eo: Centro

en: Central Equatoria
eo: Centra Ekvatorio

en: Central Luzon (Region III)
eo: Centra Luzono (Regiono 3)

en: Central Province
eo: Centra Provinco

en: Central Region
eo: Centra Regiono

en: Central River
eo: Centra Rivero

en: Central Singapore
eo: Centra Singapuro

en: Centrale
eo: Centro

en: Centre
eo: Centro

en: Centre-Est
eo: Centr-Oriento

en: Centre-Nord
eo: Centr-Nordo

en: Centre-Ouest
eo: Centr-Okcidento

en: Centre-Sud
eo: Centr-Sudo

en: Centre-Val de Loire
eo: Centro-Luarvalo

en: Centro Sud
eo: Suda Centro

en: Cesar
eo: Cezaro

en: Charlotte
eo: Ĉarloto

en: Chatham Islands Territory
eo: Teritorio de Insularo Chatham

en: Chechenskaya Respublika
eo: Respubliko Ĉeĉenio

en: Cheshire East
eo: Ĉestrio Orienta

en: Cheshire West and Chester
eo: Ĉestrio Okcidenta kaj Ĉestro

en: Chișinău
eo: Kiŝinevo

en: Chongqing Shi
eo: Ĉongĉingo

en: Christ Church
eo: Krist-Kirko

en: Cienfuegos
eo: Cienfajrio

en: Città di San Marino
eo: Urbo de San-Marino

en: City of Kigali
eo: Urbo Kigalio

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
eo: Aŭtonoma Urbo Bonaero

en: Ciudad de México
eo: Meksik-urbo

en: Coast
eo: Bordo

en: Collines
eo: Montetoj

en: Colombo
eo: Kolombo

en: Colorado
eo: Koloradio

en: Colón
eo: Kolumbo

en: Conakry
eo: Konakrio

en: Connecticut
eo: Konektikuto

en: Copperbelt
eo: Kuprozono

en: Cordillera Administrative Region (CAR)
eo: Administra Regiono Cordillera (CAR)

en: Cornwall
eo: Kornvalo

en: Corse
eo: Korsiko

en: Corse-du-Sud
eo: Korsiko Suda

en: Cortés
eo: Korteso

en: Costa Caribe Norte
eo: Kariba Bordo Norda

en: Costa Caribe Sur
eo: Kariba Bordo Suda

en: Cox's Bazar
eo: Bazaro de Cox

en: Cross River
eo: Krucrivero

en: Curaçao
eo: Kuracao

en: Cuvette
eo: Kuveto

en: Cuvette-Ouest
eo: Kuveto-Okcidenta

en: Cádiz
eo: Kadizo

en: Córdoba
eo: Kordovo

en: Côte-d'Or
eo: Bordo Ora

en: Daegu-gwangyeoksi
eo: Teguo

en: Dagestan, Respublika
eo: Dagestano, Respubliko

en: Dakar
eo: Dakaro

en: Davao (Region XI)
eo: Davao (Regiono 11)

en: Delaware
eo: Delavario

en: Delta
eo: Delto

en: Dependencias Federales
eo: Federaciaj Dependaĵoj

en: Derry and Strabane
eo: Derry kaj Strabane

en: Devon
eo: Devonio

en: Dhaka
eo: Dako

en: Diego Martin
eo: Diego Marteno

en: Dimashq
eo: Damasko

en: District of Columbia
eo: Distrikto de Kolumbio

en: Distrito Capital
eo: Ĉefurba Distrikto

en: Distrito Capital de Bogotá
eo: Ĉefurba Distrikto Bogoto

en: Distrito Federal
eo: Federacia Distrikto

en: Djibouti
eo: Ĝibutio

en: Dnipropetrovska oblast
eo: Provinco Dnepropetrurbo

en: Dodoma
eo: Dodomao

en: Dornogovĭ
eo: Orient-Gobio

en: Dublin
eo: Dublino

en: Dundee City
eo: Urbo Dundee

en: Dundgovĭ
eo: Mez-Gobio

en: Dushanbe
eo: Duŝanbo

en: Dytikí Elláda
eo: Okcidenta Grekio

en: Dytikí Makedonía
eo: Okcidenta Makedonio

en: Díli
eo: Dilo

en: East
eo: Oriento

en: East Grand Bahama
eo: Orienta Granda Bahamo

en: East New Britain
eo: Orienta Nov-Britio

en: East Riding of Yorkshire
eo: Orienta Jorkio

en: Eastern
eo: Oriento

en: Eastern Cape
eo: Orienta Kabo

en: Eastern Equatoria
eo: Orienta Ekvatorio

en: Eastern Highlands
eo: Orientaj Altaĵoj

en: Eastern Province
eo: Orienta Provinco

en: Eastern Samar
eo: Orienta Samaro

en: Edinburgh, City of
eo: Edinburgo, Urbo

en: El Paraíso
eo: La Paradizo

en: El Progreso
eo: La Progreso

en: Encamp
eo: Enkampo

en: English River
eo: Angla Rivero

en: Entre Ríos
eo: Interriverio

en: Erevan
eo: Erevano

en: Espírito Santo
eo: Spirito Sankta

en: Est
eo: Oriento

en: Euskal Herria
eo: Eŭskio

en: Evrejskaja avtonomnaja oblast'
eo: Hebrea Aŭtonoma Provinco

en: Far North
eo: Ekstrem-Nordo

en: Federacija Bosne i Hercegovine
eo: Federacio Bosnio-Hercegovino

en: Fermanagh and Omagh
eo: Fermanagh kaj Omagh

en: Ferrara
eo: Feraro

en: Finistère
eo: Finistero

en: Firenze
eo: Florenco

en: Floriana
eo: Floriano

en: Florida
eo: Florido

en: Fontana
eo: Fontano

en: Formosa
eo: Formozo

en: Francisco Morazán
eo: Francisko Morazán

en: Francistown
eo: Franciskurbo

en: Free State
eo: Liberŝtato

en: Fryslân
eo: Frislando

en: Fujian Sheng
eo: Fuĝjano

en: Gaborone
eo: Gaberono

en: Galicia [Galicia]
eo: Galegio

en: Galápagos
eo: Galapagoj

en: Gansu Sheng
eo: Gansuo

en: Genova
eo: Ĝenovo

en: Genève
eo: Ĝenevo

en: Georgia
eo: Georgio

en: Gilbert Islands
eo: Gilbertinsuloj

en: Glasgow City
eo: Urbo Glasgovo

en: Gorod Minsk
eo: Urbo Minsko

en: Gotlands län [SE-09]
eo: Kantono Gotlando [SE-09]

en: Govĭ-Altay
eo: Gobio-Altajo

en: Govĭ-Sümber
eo: Gobio-Sümber

en: Gracias a Dios
eo: Dankoj al Dio

en: Grad Zagreb
eo: Urbo Zagrebo

en: Granada
eo: Granado

en: Grand Cape Mount
eo: Granda Kaba Monto

en: Grand Cay
eo: Granda Sablorifo

en: Grand-Est
eo: Grand-Oriento

en: Graubünden
eo: Grizono

en: Greater Accra
eo: Granda Akro

en: Greenwich
eo: Grenviĉo

en: Grenadines
eo: Grenadinoj

en: Gros Islet
eo: Grand-Insuleto

en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

en: Guam
eo: Gvamo

en: Guangdong Sheng
eo: Gŭangdongo

en: Guangxi Zhuangzu Zizhiqu
eo: Aŭtonoma Regiono Gŭangŝjio

en: Guatemala
eo: Gvatemalurbo

en: Guizhou Sheng
eo: Gujĝoŭo

en: Guyane (française)
eo: Gujano (Franca)

en: Hainan Sheng
eo: Hajnano

en: Hamburg
eo: Hamburgo

en: Hammersmith and Fulham
eo: Hammersmith kaj Fulham

en: Hampshire
eo: Hampŝiro

en: Hanover
eo: Hanovro

en: Harare
eo: Hararo

en: Harbour Island
eo: Haveninsulo

en: Haut-Rhin
eo: Supra Rejno

en: Haute-Corse
eo: Supra Korsiko

en: Haute-Garonne
eo: Alta Garono

en: Haute-Loire
eo: Alt-Luaro

en: Haute-Marne
eo: Alta Marno

en: Haute-Savoie
eo: Supra Savojo

en: Haute-Saône
eo: Alt-Saono

en: Haute-Vienne
eo: Alt-Viento

en: Hautes-Alpes
eo: Supraj Alpoj

en: Hautes-Pyrénées
eo: Supraj Pireneoj

en: Hauts-Bassins
eo: Altaj Basenoj

en: Hauts-de-France
eo: Altaĵoj-de-Francio

en: Hauts-de-Seine
eo: Altaĵoj de Sejno

en: Hawaii
eo: Havajo

en: Hawke's Bay
eo: Golfo de Hawke

en: Heilongjiang Sheng
eo: Hejlongĝjango

en: Henan Sheng
eo: Henano

en: Hessen
eo: Hesio

en: Highland
eo: Altaĵo

en: Hiroshima
eo: Hiroŝimo

en: Hokkaido
eo: Hokajdo

en: Hong Kong SAR
eo: Speciala Administra Regiono Honkongo

en: Hope Town
eo: Esperurbo

en: Howland Island
eo: Insulo Howland

en: Hubei Sheng
eo: Hubejo

en: Hunan Sheng
eo: Hunano

en: Hà Nội
eo: Hanojo

en: Hồ Chí Minh
eo: Ho-Ĉi-Min-Urbo

en: Ilhas de Barlavento
eo: Insuloj Kontraŭventaj

en: Ilhas de Sotavento
eo: Insuloj Laŭventaj

en: Illes Balears [Islas Baleares]
eo: Balearoj

en: Illinois
eo: Ilinojso

en: Ilocos (Region I)
eo: Ilocos (Regiono 1)

en: Incheon-gwangyeoksi
eo: Inĉono

en: Indiana
eo: Indianio

en: Indre
eo: Indro

en: Indre-et-Loire
eo: Indro kaj Luaro

en: Ionía Nísia
eo: Ioniaj Insuloj

en: Iowa
eo: Iovao

en: Isabela
eo: Izabela

en: Isla de la Juventud
eo: Insulo de la Juneco

en: Islamabad
eo: Islamabado

en: Islas de la Bahía
eo: Insuloj de la Golfo

en: Isle of Wight
eo: Insulo Wight

en: Isles of Scilly
eo: Insularo Scilly

en: Istarska županija
eo: Kantono Istrio

en: Jabal Lubnān
eo: Monto Lebanono

en: Jakarta Raya
eo: Granda Ĝakarto

en: Janūb ash Sharqīyah
eo: Sudoriento

en: Jardin Exotique
eo: Ĝardeno Ekzotika

en: Jarvis Island
eo: Insulo Jarvis

en: Jawa
eo: Javo

en: Jawa Barat
eo: Okcidenta Javo

en: Jawa Tengah
eo: Centra Javo

en: Jawa Timur
eo: Orienta Javo

en: Jericho and Al Aghwar
eo: Jeriĥo kaj Al Aghwar

en: Jerusalem
eo: Jerusalemo

en: Jiangsu Sheng
eo: Ĝjangsuo

en: Jiangxi Sheng
eo: Ĝjangŝjio

en: Jilin Sheng
eo: Ĝjilino

en: Johnston Atoll
eo: Atolo Johnston

en: Jura
eo: Ĵuraso

en: Kaliningradskaja oblast'
eo: Provinco Kaliningrado

en: Kalmykija, Respublika
eo: Kalmukio, Respubliko

en: Kampala
eo: Kampalo

en: Kansas
eo: Kansaso

en: Karagandinskaja oblast'
eo: Regiono Karagandi

en: Karelija, Respublika
eo: Karelio, Respubliko

en: Kayseri
eo: Cezareo

en: Kentrikí Makedonía
eo: Centra Makedonio

en: Kentucky
eo: Kentukio

en: Kepulauan Bangka Belitung
eo: Insularo Banka-Belitung

en: Kharkivska oblast
eo: Ĥarkovio

en: Khartoum
eo: Kartumo

en: Khyber Pakhtunkhwa
eo: Kajbario

en: Kilimanjaro
eo: Kilimanĝaro

en: Kingman Reef
eo: Rifo Kingman

en: Kingston
eo: Kingstono

en: Kingston upon Hull
eo: Kingstono ĉe Hull

en: Kingston upon Thames
eo: Kingstono ĉe Tamizo

en: Kinshasa
eo: Kinŝaso

en: Komi, Respublika
eo: Komilando, Respubliko

en: Kommune Kujalleq
eo: Suda Komunumo

en: Kommune Qeqertalik
eo: Insula Komunumo

en: Kommuneqarfik Sermersooq
eo: Glacieja Komunumo

en: Kongo Central
eo: Kongo Centra

en: Kostanajskaja oblast'
eo: Regiono Kostanaj

en: Krapinsko-zagorska županija
eo: Kantono Krapina-Zagorje

en: Kríti
eo: Kreto

en: Kwazulu-Natal
eo: Zululando-Natalo

en: Kyiv
eo: Kievo

en: Kyivska oblast
eo: Kievio

en: Kyoto
eo: Kioto

en: Kyzylordinskaja oblast'
eo: Regiono Kizilorda

en: Kābul
eo: Kabulo

en: L'Oriental
eo: Oriento

en: La Digue
eo: La Digo

en: La Gare
eo: La Stacio

en: La Habana
eo: Havano

en: La Libertad
eo: La Libereco

en: La Pampa
eo: Pamparo

en: La Paz
eo: La-Pazo

en: La Réunion
eo: Reunio

en: La Union
eo: La Unio

en: La Unión
eo: La Unio

en: Laborie
eo: Laborio

en: Lacs
eo: Lagoj

en: Lagunes
eo: Lagunoj

en: Lakes
eo: Lagoj

en: Lancashire
eo: Lankastrio

en: Leningradskaja oblast'
eo: Provinco Leningrado

en: Liaoning Sheng
eo: Ljaŭningo

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
eo: Liberiganto Generalo Bernardo O’Higgins

en: Lilongwe
eo: Lilongvo

en: Lima
eo: Limo

en: Lima hatun llaqta
eo: Urbo Limo

en: Limburg
eo: Limburgo

en: Limón
eo: Limono

en: Line Islands
eo: Liniinsuloj

en: Lisboa
eo: Lisbono

en: Lisburn and Castlereagh
eo: Lisburn kaj Castlereagh

en: Littoral
eo: Marbordo

en: Liverpool
eo: Liverpolo

en: Liège
eo: Lieĝo

en: Ljubljana
eo: Ljubljano

en: Loire
eo: Luaro

en: Loire-Atlantique
eo: Luaro Atlantika

en: Loiret
eo: Luareto

en: Lombardia
eo: Lombardio

en: London, City of
eo: Londono, Urbo

en: Long Island
eo: Longinsulo

en: Los Lagos
eo: La Lagoj

en: Los Ríos
eo: La Riveroj

en: Los Santos
eo: La Sanktuloj

en: Louisiana
eo: Luiziano

en: Lower River
eo: Malsupra Rivero

en: Lusaka
eo: Lusako

en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

en: Luzern
eo: Lucerno

en: Lvivska oblast
eo: Provinco Lvovio

en: Macao SAR
eo: Speciala Administra Regiono Makao

en: Madre de Dios
eo: Patrino de Dio

en: Madrid
eo: Madrido

en: Madrid, Comunidad de
eo: Madrido, Komunumo

en: Magallanes
eo: Magelano

en: Magdalena
eo: Magdaleno

en: Maine
eo: Majno

en: Maine-et-Loire
eo: Majno kaj Luaro

en: Maio
eo: Majo

en: Makkah al Mukarramah
eo: Mekko Nobla

en: Mali
eo: Malio

en: Maluku
eo: Molukoj

en: Maluku Utara
eo: Nordaj Molukoj

en: Managua
eo: Managvo

en: Manche
eo: Maniko

en: Manchester
eo: Manĉestro

en: Mangghystaū oblysy
eo: Regiono Mangistau

en: Mangrove Cay
eo: Mangrova Sablorifo

en: Manitoba
eo: Manitobo

en: Mantova
eo: Mantuo

en: Maritime (Région)
eo: Marbordo (Regiono)

en: Marne
eo: Marno

en: Martinique
eo: Martiniko

en: Maryland
eo: Marilando

en: Masqaţ
eo: Maskato

en: Massachusetts
eo: Masaĉuseco

en: Mayotte
eo: Majoto

en: Mecklenburg-Vorpommern
eo: Meklenburgio-Antaŭpomerio

en: Melaka
eo: Malako

en: Meuse
eo: Mozo

en: Michigan
eo: Miĉigano

en: Midlands
eo: Mezlandoj

en: Midtjylland
eo: Mezjutlando

en: Midway Islands
eo: Insularo Midway

en: Milne Bay
eo: Golfo Milne

en: Minas Gerais
eo: Minoj Ĝeneralaj

en: Minnesota
eo: Minesoto

en: Minskaja oblast'
eo: Provinco Minsko

en: Misiones
eo: Misioj

en: Mississippi
eo: Misisipo

en: Missouri
eo: Misurio

en: Mohammadia
eo: Mohamedurbo

en: Monaco-Ville
eo: Monakurbo

en: Mont Buxton
eo: Monto Buxton

en: Mont Fleuri
eo: Monto Fleuri

en: Montagnes
eo: Montoj

en: Montana
eo: Montano

en: Monte-Carlo
eo: Montekarlo

en: Moore's Island
eo: Insulo de Moore

en: Mordovija, Respublika
eo: Mordvio, Respubliko

en: Moselle
eo: Mozelo

en: Moskovskaja oblast'
eo: Provinco Moskvo

en: Moskva
eo: Moskvo

en: Mosteiros
eo: Monaĥejoj

en: Mountain Province
eo: Monta Provinco

en: México
eo: Meksik-urbo

en: Nagasaki
eo: Nagasako

en: Nairobi City
eo: Urbo Najrobio

en: Namibe
eo: Namibo

en: National Capital District (Port Moresby)
eo: Nacia Ĉefurba Distrikto (Portmoresbo)

en: National Capital Region
eo: Nacia Ĉefurba Regiono

en: Navassa Island
eo: Insulo Navassa

en: Nebraska
eo: Nebrasko

en: Negros Occidental
eo: Negrinsulo Okcidenta

en: Negros Oriental
eo: Negrinsulo Orienta

en: Nei Mongol Zizhiqu
eo: Interna Mongolio

en: Nevada
eo: Nevado

en: Nevis
eo: Neviso

en: New Brunswick
eo: Nov-Brunsviko

en: New Hampshire
eo: Nov-Hampŝiro

en: New Ireland
eo: Nov-Irlando

en: New Jersey
eo: Nov-Ĵerzejo

en: New Mexico
eo: Nov-Meksiko

en: New Providence
eo: Nov-Providenco

en: New South Wales
eo: Nov-Sud-Kimrio

en: New Taipei
eo: Nov-Tajpeo

en: New York
eo: Nov-Jorkio

en: Newcastle upon Tyne
eo: Novkastelo

en: Newfoundland and Labrador
eo: Novlando-Labradoro

en: Niedersachsen
eo: Malsupra Saksio

en: Niederösterreich
eo: Malsupr-Aŭstrio

en: Niger
eo: Niĝero

en: Nkhata Bay
eo: Golfo Nkhata

en: Noord-Brabant
eo: Nord-Brabanto

en: Noord-Holland
eo: Norda Holando

en: Nord
eo: Nordo

en: Nord-Est
eo: Nord-Oriento

en: Nord-Ouest
eo: Nord-Okcidento

en: Nordjylland
eo: Nordjutlando

en: Nordland
eo: Nordlando

en: Nordrhein-Westfalen
eo: Nord-Rejn-Vestfalio

en: Normandie
eo: Normandio

en: North
eo: Nordo

en: North Bank
eo: Norda Bordo

en: North Carolina
eo: Nord-Karolino

en: North Central Province
eo: Nord-Centra Provinco

en: North Dakota
eo: Nord-Dakoto

en: North East
eo: Nord-Oriento

en: North Gaza
eo: Norda Gazao

en: North West
eo: Nord-Okcidento

en: North Western
eo: Nord-Okcidento

en: North Western Province
eo: Nord-Okcidenta Provinco

en: North Yorkshire
eo: Nord-Jorkio

en: North-West
eo: Nordokcidento

en: North-Western
eo: Nord-Okcidento

en: Northern
eo: Nordo

en: Northern Bahr el Ghazal
eo: Norda Rivero de Gazeloj

en: Northern Cape
eo: Norda Kabo

en: Northern Mariana Islands
eo: Nordaj Marianaj Insuloj

en: Northern Mindanao (Region X)
eo: Norda Mindanao (Regiono 10)

en: Northern Province
eo: Norda Provinco

en: Northern Region
eo: Norda Regiono

en: Northern Samar
eo: Norda Samaro

en: Northern Territory
eo: Norda Teritorio

en: Northland
eo: Nordlando

en: Northwest Territories
eo: Nordokcidentaj Teritorioj

en: Nouakchott Nord
eo: Nuakŝoto Norda

en: Nouakchott Ouest
eo: Nuakŝoto Okcidenta

en: Nouakchott Sud
eo: Nuakŝoto Suda

en: Nouvelle-Aquitaine
eo: Nov-Akvitanio

en: Nouvelle-Calédonie
eo: Nov-Kaledonio

en: Nova Scotia
eo: Nova-Skotio

en: Novosibirskaja oblast'
eo: Provinco Novosiberio

en: Nueva Esparta
eo: Nova Sparto

en: Nueva Vizcaya
eo: Nova Biskajo

en: Nuevo León
eo: Nov-Leono

en: Nusa Tenggara
eo: Malgrandaj Sundaj Insuloj

en: Nusa Tenggara Barat
eo: Okcidentaj Malgrandaj Sundaj Insuloj

en: Nusa Tenggara Timur
eo: Orientaj Malgrandaj Sundaj Insuloj

en: Nótio Aigaío
eo: Sudaj Egeaj Insuloj

en: Oberösterreich
eo: Supr-Aŭstrio

en: Occitanie
eo: Okcitanio

en: Odeska oblast
eo: Provinco Odeso

en: Oise
eo: Uazo

en: Okinawa
eo: Okinavo

en: Oklahoma
eo: Oklahomo

en: Oost-Vlaanderen
eo: Orient-Flandrio

en: Orange Walk
eo: Oranĝa Promeno

en: Oregon
eo: Oregono

en: Orkney Islands
eo: Orkadoj

en: Osaka
eo: Osako

en: Oxfordshire
eo: Oksfordio

en: P'yǒngyang
eo: Pjongjango

en: Padova
eo: Padovo

en: Palmyra Atoll
eo: Atolo Palmyra

en: Panamá
eo: Panamurbo

en: Panamá Oeste
eo: Panamo Uesta

en: Paola
eo: Paŭlo

en: Papua
eo: Papuo

en: Papua Barat
eo: Okcidenta Papuo

en: Paris
eo: Parizo

en: Parma
eo: Parmo

en: Paul
eo: Paŭlo

en: Pavlodar oblysy
eo: Regiono Paŭlodonaco

en: Pays-de-la-Loire
eo: Luarlando

en: Pelopónnisos
eo: Peloponezo

en: Pennsylvania
eo: Pensilvanio

en: Permskij kraj
eo: Regiono Permio

en: Pernambuco
eo: Pernambuko

en: Perth and Kinross
eo: Perth kaj Kinross

en: Perugia
eo: Peruĝo

en: Phnom Penh
eo: Pnompeno

en: Phoenix Islands
eo: Feniksinsuloj

en: Piemonte
eo: Piemonto

en: Pietà
eo: Pietato

en: Pisa
eo: Pizo

en: Plaisance
eo: Plezuro

en: Plateau
eo: Altebenaĵo

en: Plateau-Central
eo: Centra Altebenaĵo

en: Plateaux
eo: Altebenaĵoj

en: Podgorica
eo: Podgorico

en: Pointe Larue
eo: Punkto Larue

en: Pointe-Noire
eo: Punkto-Nigra

en: Polynésie française
eo: Franca Polinezio

en: Port of Spain
eo: Portospeno

en: Port-Hercule
eo: Haveno Herkulo

en: Portland
eo: Portlando

en: Porto Novo
eo: Haveno Nova

en: Požeško-slavonska županija
eo: Kantono Požega-Slavonio

en: Praha, Hlavní město
eo: Prago, Ĉefurbo

en: Praha-východ
eo: Prago Orienta

en: Praha-západ
eo: Prago Okcidenta

en: Praia
eo: Prajo

en: Presidente Hayes
eo: Prezidento Hayes

en: Prince Edward Island
eo: Insulo de Princo Eduardo

en: Princes Town
eo: Princurbo

en: Provence-Alpes-Côte-d’Azur
eo: Provenco-Alpoj-Bordo Lazura

en: Príncipe
eo: Principeo

en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

en: Punjab
eo: Panĝabio

en: Pyrénées-Atlantiques
eo: Pireneoj Atlantikaj

en: Pyrénées-Orientales
eo: Pireneoj Orientaj

en: Qeqqata Kommunia
eo: Centra Komunumo

en: Qinghai Sheng
eo: Ĉinghajo

en: Quebec
eo: Kebekio

en: Queensland
eo: Kvinslando

en: Rabat
eo: Rabato

en: Red Sea
eo: Ruĝa Maro

en: Redbridge
eo: Ruĝponto

en: Redcar and Cleveland
eo: Redcar kaj Klevlando

en: Reggio Calabria
eo: Regiono Kalabrio

en: Reggio Emilia
eo: Regiono Emilio

en: Región Metropolitana de Santiago
eo: Metropola Regiono Santiago

en: Republika Srpska
eo: Serba Respubliko

en: Rheinland-Pfalz
eo: Rejnlando-Palatinato

en: Rhode Island
eo: Rod-Insulo

en: Rhône
eo: Rodano

en: Ribeira Brava
eo: Rivero Brava

en: Ribeira Grande
eo: Rivero Granda

en: Ribeira Grande de Santiago
eo: Rivero Granda de Santiago

en: Richmond upon Thames
eo: Riĉmonto ĉe Tamizo

en: Rio Grande do Norte
eo: Riogrando de Nordo

en: Rio Grande do Sul
eo: Riogrando de Sudo

en: Rio de Janeiro
eo: Rio-de-Ĵanejro

en: River Cess
eo: Rivero Cess

en: River Gee
eo: Rivero Gee

en: River Nile
eo: Rivero Nilo

en: Roche Caiman
eo: Roko Kajmano

en: Rodrigues Island
eo: Rodriginsulo

en: Roma
eo: Romo

en: Romssa ja Finnmárkku
eo: Troms kaj Finmarko

en: Rum Cay
eo: Ruma Saborifo

en: Río Negro
eo: Rivero Nigra

en: Río San Juan
eo: Rivero Sankt-Johano

en: Rīf Dimashq
eo: Damaska Kamparo

en: Rīga
eo: Rigo

en: Saarland
eo: Sarlando

en: Sachsen
eo: Saksio

en: Sachsen-Anhalt
eo: Saksio-Anhalto

en: Sahalinskaja oblast'
eo: Provinco Saĥaleno

en: Saint Andrew
eo: Sankt-Andreo

en: Saint Ann
eo: Sankt-Anno

en: Saint Catherine
eo: Sankt-Katerino

en: Saint David
eo: Sankt-Davido

en: Saint Elizabeth
eo: Sankt-Elizabeto

en: Saint George
eo: Sankt-Georgo

en: Saint Helena
eo: Sankta-Heleno

en: Saint James
eo: Sankt-Jakobo

en: Saint John
eo: Sankt-Johano

en: Saint Joseph
eo: Sankt-Jozefo

en: Saint Julian's
eo: Sankt-Juliano

en: Saint Kitts
eo: Sankta-Kito

en: Saint Lawrence
eo: Sankt-Laŭrenco

en: Saint Louis
eo: Sankt-Luiso

en: Saint Lucia's
eo: Sankta-Lucio

en: Saint Lucy
eo: Sankt-Lucio

en: Saint Luke
eo: Sankt-Luko

en: Saint Mark
eo: Sankt-Marko

en: Saint Mary
eo: Sankt-Maria

en: Saint Michael
eo: Sankt-Miĥaelo

en: Saint Patrick
eo: Sankt-Patriko

en: Saint Paul
eo: Sankt-Paŭlo

en: Saint Paul's Bay
eo: Golfo de Sankta Paŭlo

en: Saint Peter
eo: Sankt-Petro

en: Saint Philip
eo: Sankt-Filipo

en: Saint Thomas
eo: Sankt-Tomaso

en: Saint-Barthélemy
eo: Sankt-Bartolomeo

en: Saint-Louis
eo: Sankt-Luiso

en: Saint-Martin
eo: Sankt-Marteno

en: Saint-Pierre-et-Miquelon
eo: Sankt-Petro kaj Miquelon

en: Saint-Roman
eo: Sankt-Romano

en: Sal
eo: Salo

en: Salzburg
eo: Salcburgo

en: Samar
eo: Samaro

en: Samarqand
eo: Samarkando

en: Samarskaja oblast'
eo: Provinco Samaro

en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
eo: Sankta Andreo, Providenco kaj Sankta Katerino

en: San Fernando
eo: Sankt-Fernando

en: San José
eo: San-Joseo

en: San Juan
eo: Sankt-Johano

en: San Luis
eo: Sankta Luiso

en: San Luis Potosí
eo: Sankt-Luiso Potosí

en: San Marcos
eo: Sankt-Marko

en: San Martin
eo: Sankt-Marteno

en: San Miguel
eo: Sankt-Miĥaelo

en: San Salvador
eo: San-Salvadoro

en: San Vicente
eo: Sankt-Vincento

en: Sancti Spíritus
eo: Sankta Spirito

en: Sangre Grande
eo: Sango Granda

en: Sankt Gallen
eo: Sankt-Galeno

en: Sankt-Peterburg
eo: Sankt-Peterburgo

en: Sant Julià de Lòria
eo: Sankt-Julio de Lòria

en: Santa Ana
eo: Sankta Anno

en: Santa Bárbara
eo: Sankta Barbara

en: Santa Catarina
eo: Sankta Katerino

en: Santa Catarina do Fogo
eo: Sankta Katerino de Fajro

en: Santa Cruz
eo: Sankta Kruco

en: Santa Cruz de Tenerife
eo: Sankta Kruco de Tenerifo

en: Santa Fe
eo: Sankta Fido

en: Santa Rosa
eo: Sankta Rozo

en: Santa Venera
eo: Sankta Venero

en: Santiago de Cuba
eo: Santiago de Kubo

en: Santiago del Estero
eo: Santiago de l' Estuaro

en: Sardegna
eo: Sardio

en: Saskatchewan
eo: Saskaĉevano

en: Savanes
eo: Savanoj

en: Savannah
eo: Savano

en: Savanne
eo: Savano

en: Savoie
eo: Savojo

en: Saône-et-Loire
eo: Saono kaj luaro

en: Schleswig-Holstein
eo: Ŝlesvig-Holstinio

en: Scottish Borders
eo: Skotaj Limoj

en: Seine-Maritime
eo: Sejno Mara

en: Seine-Saint-Denis
eo: Sejno-Sankt-Denizo

en: Seine-et-Marne
eo: Sejno kaj Marno

en: Seoul-teukbyeolsi
eo: Seulo

en: Severo-Kazahstanskaja oblast'
eo: Regiono Nord-Kazaĥio

en: Sevilla
eo: Sevilo

en: Shaanxi Sheng
eo: Ŝenŝjio

en: Shamāl ash Sharqīyah
eo: Nordoriento

en: Shandong Sheng
eo: Ŝandongo

en: Shanghai Shi
eo: Ŝanhajo

en: Shanxi Sheng
eo: Ŝanŝjio

en: Shetland Islands
eo: Ŝetlandoj

en: Shyghys Qazaqstan oblysy
eo: Regiono Orient-Kazaĥio

en: Shymkent
eo: Ŝimkent

en: Sichuan Sheng
eo: Siĉŭano

en: Sicilia
eo: Sicilio

en: Siena
eo: Sieno

en: Sindh
eo: Sindo

en: Sint Maarten
eo: Sankt-Marteno

en: Siracusa
eo: Sirakuzo

en: Sisačko-moslavačka županija
eo: Kantono Sisak-Moslavina

en: Soccsksargen (Region XII)
eo: Soccsksargen (Regiono 12)

en: Sofia
eo: Sofio

en: Sofia (stolitsa)
eo: Sofio (ĉefurbo)

en: Soufrière
eo: Sulfurejo

en: South
eo: Sudo

en: South Australia
eo: Sud-Aŭstralio

en: South Carolina
eo: Sud-Karolino

en: South Dakota
eo: Sud-Dakoto

en: South East
eo: Sud-Oriento

en: South West
eo: Sud-Okcidento

en: South-West
eo: Sud-Okcidento

en: Southern
eo: Sudo

en: Southern Grenadine Islands
eo: Sudaj Grenadinoj

en: Southern Highlands
eo: Sudaj Altaĵoj

en: Southern Nations, Nationalities and Peoples
eo: Sudaj Nacioj, Gentoj kaj Popoloj

en: Southern Province
eo: Suda Provinco

en: Southern Region
eo: Suda Regiono

en: Southland
eo: Sudlando

en: Spanish Wells
eo: Hispanaj Putoj

en: Splitsko-dalmatinska županija
eo: Kantono Splito-Dalmatio

en: St. Helens
eo: Sankt-Heleno

en: Stereá Elláda
eo: Centra Grekio

en: Stockholms län [SE-01]
eo: Kantono Stokholmo [SE-01]

en: Sucre
eo: Sukro

en: Sud-Ouest
eo: Sud-Oriento

en: Sulawesi
eo: Sulaŭesio

en: Sulawesi Barat
eo: Okcidenta Sulaŭesio

en: Sulawesi Selatan
eo: Suda Sulaŭesio

en: Sulawesi Tengah
eo: Centra Sulaŭesio

en: Sulawesi Tenggara
eo: Sudorienta Sulaŭesio

en: Sulawesi Utara
eo: Norda Sulaŭesio

en: Sumatera
eo: Sumatro

en: Sumatera Barat
eo: Okcidenta Sumatro

en: Sumatera Selatan
eo: Suda Sumatro

en: Sumatera Utara
eo: Norda Sumatro

en: Sveta Ana
eo: Sankta Anno

en: Sveta Trojica v Slovenskih goricah
eo: Sankta Triunuo de la Slovenaj Montetoj

en: Sveti Andraž v Slovenskih goricah
eo: Sankta Andreo de la Slovenaj Montetoj

en: Sveti Jurij ob Ščavnici
eo: Sankta Georgo ĉe Ščavnica

en: Sveti Jurij v Slovenskih goricah
eo: Sankta Georgo de la Slovenaj Montetoj

en: Sveti Nikole
eo: Sankta Nikolao

en: Sveti Tomaž
eo: Sankta Tomaso

en: Syddanmark
eo: Suddanio

en: São Domingos
eo: Sankt-Domingo

en: São Filipe
eo: Sankt-Filipo

en: São Lourenço dos Órgãos
eo: Sankt-Laŭrenco de la Orgenoj

en: São Miguel
eo: Sankt-Miĥaelo

en: São Paulo
eo: San-Paŭlo

en: São Salvador do Mundo
eo: San-Salvador-de-Mondo

en: São Vicente
eo: Sankt-Vincento

en: Taipei
eo: Tajpeo

en: Taiwan Sheng
eo: Tajvano

en: Tallinn
eo: Talino

en: Tanganyika
eo: Tanganjikio

en: Tarn
eo: Tarno

en: Tarn-et-Garonne
eo: Tarno kaj Garono

en: Tasmania
eo: Tasmanio

en: Tatarstan, Respublika
eo: Tatario, Respubliko

en: Tbilisi
eo: Tbiliso

en: Tennessee
eo: Tenesio

en: Terres australes françaises
eo: Francaj sudaj teritorioj

en: Territoire de Belfort
eo: Teritorio Belfuorto

en: Texas
eo: Teksaso

en: Thessalía
eo: Tesalio

en: Thimphu
eo: Timbuo

en: Thüringen
eo: Turingio

en: Tianjin Shi
eo: Tjanĝino

en: Ticino
eo: Tiĉino

en: Tierra del Fuego
eo: Fajrolando

en: Tiranë
eo: Tirano

en: Tirol
eo: Tirolo

en: Tokyo
eo: Tokio

en: Tombouctou
eo: Timbuktuo

en: Toscana
eo: Toskanio

en: Toshkent
eo: Taŝkento

en: Treinta y Tres
eo: Tridek Tri

en: Trieste
eo: Triesto

en: Tristan da Cunha
eo: Tristano de la Kojno

en: Tunis
eo: Tunizo

en: Turkestankaya oblast'
eo: Provinco Turkestano

en: Udmurtskaja Respublika
eo: Respubliko Udmurtio

en: Ulaanbaatar
eo: Ulanbatoro

en: Umbria
eo: Umbrio

en: United States Minor Outlying Islands
eo: Usonaj Malgrandaj Insuloj

en: Unity
eo: Unueco

en: Upper East
eo: Supra Oriento

en: Upper Nile
eo: Supra Nilo

en: Upper River
eo: Supra Rivero

en: Upper West
eo: Supra Okcidento

en: Uppsala län [SE-03]
eo: Kantono Upsalo [SE-03]

en: Utah
eo: Utaho

en: Uusimaa
eo: Novlando

en: Uva Province
eo: Provinco Uvo

en: Vaduz
eo: Vaduzo

en: Val-d'Oise
eo: Valo de Uazo

en: Val-de-Marne
eo: Valo de Marno

en: Valais
eo: Valezo

en: Valencia
eo: Valencio

en: Valenciana, Comunidad
eo: Valencio, Komunumo

en: Valle
eo: Valo

en: Valle del Cauca
eo: Valo de Cauca

en: Vallée du Bandama
eo: Valo de Bandama

en: Valparaíso
eo: Valparaiso

en: Var
eo: Varo

en: Vaud
eo: Vaŭdo

en: Vendée
eo: Vendeo

en: Veneto
eo: Venecilando

en: Venezia
eo: Venecio

en: Veracruz de Ignacio de la Llave
eo: Verakruco de Ignaco de la Ŝlosilo

en: Vermont
eo: Vermonto

en: Verona
eo: Verono

en: Vestfold og Telemark
eo: Vestfold kaj Telemarko

en: Vestland
eo: Uestlando

en: Viangchan
eo: Vjentjano

en: Victoria
eo: Viktorio

en: Vienne
eo: Vieno

en: Vieux Fort
eo: Malnova Fuorto

en: Vilnius
eo: Vilno

en: Virgin Islands, U.S.
eo: Usonaj Virgulininsuloj

en: Virginia
eo: Virginio

en: Vlaams Gewest
eo: Regiono Flandrio

en: Vlaams-Brabant
eo: Flandrio-Brabanto

en: Vladimirskaja oblast'
eo: Provinco Vladimiro

en: Vojvodina
eo: Vojvodino

en: Volgogradskaja oblast'
eo: Provinco Volgurbo

en: Volta
eo: Voltao

en: Västernorrlands län [SE-22]
eo: Kantono Uestnordlando [SE-22]

en: Vóreio Aigaío
eo: Nordaj Egeaj Insuloj

en: Wake Island
eo: Insulo Wake

en: Washington
eo: Vaŝingtonio

en: West
eo: Okcidento

en: West Coast
eo: Okcidenta Marbordo

en: West Grand Bahama
eo: Okcidenta Granda Bahamo

en: West New Britain
eo: Okcidenta Nov-Britio

en: West Virginia
eo: Okcident-Virginio

en: West-Vlaanderen
eo: Okcident-Flandrio

en: Western
eo: Okcidento

en: Western Area (Freetown)
eo: Okcidenta Areo (Fritaŭno)

en: Western Australia
eo: Okcident-Aŭstralio

en: Western Bahr el Ghazal
eo: Okcidenta Rivero de Gazeloj

en: Western Cape
eo: Okcidenta Kabo

en: Western Equatoria
eo: Okcidenta Ekvatorio

en: Western Highlands
eo: Okcidentaj Altaĵoj

en: Western North
eo: Okcidenta Nordo

en: Western Province
eo: Okcidenta Provinco

en: Westminster
eo: Vestminstro

en: White Nile
eo: Blanka Nilo

en: Wielkopolskie
eo: Granda Pollando

en: Wien
eo: Vieno

en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
eo: Federacia Teritorio Kuala-Lumpuro

en: Wilayah Persekutuan Labuan
eo: Federacia Teritorio Labuan

en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
eo: Federacia Teritorio Putrajaya

en: Wisconsin
eo: Viskonsino

en: Wyoming
eo: Vajomingo

en: Xinjiang Uygur Zizhiqu
eo: Ŝinĝjango

en: Xizang Zizhiqu
eo: Tibeto

en: Yamoussoukro
eo: Jamusukro

en: Yangon
eo: Jangono

en: York
eo: Jorko

en: Yucatán
eo: Jukatanio

en: Yukon
eo: Jukonio

en: Yunnan Sheng
eo: Junano

en: Zadarska županija
eo: Kantono Zadar

en: Zagrebačka županija
eo: Kantono Zagrebo

en: Zaire
eo: Zairo

en: Zamboanga Peninsula (Region IX)
eo: Duoninsulo Zamboanga (Regiono 9)

en: Zanzibar North
eo: Zanzibaro Norda

en: Zanzibar South
eo: Zanzibaro Suda

en: Zanzibar West
eo: Zanzibaro Okcidenta

en: Zaragoza
eo: Zaragozo

en: Zeeland
eo: Zelando

en: Zhambyl oblysy
eo: Regiono Ĵambil

en: Zhejiang Sheng
eo: Ĝeĝjango

en: Zuid-Holland
eo: Suda Holando

en: Zürich
eo: Zuriko

en: nohiyahoi tobei jumhurí
eo: Distriktoj Rekte Administrataj de la Respubliko

en: wallonne, Région
eo: Regiono Valonio

en: Ágion Óros
eo: Sankta Monto

en: Água Grande
eo: Akvo Granda

en: Équateur
eo: Ekvatorio

en: Ípeiros
eo: Epiro

en: Île-de-France
eo: Insulo-de-Francio

en: Ömnögovĭ
eo: Sud-Gobio

en: İstanbul
eo: Istanbulo

en: İzmir
eo: Izmiro

en: Şanʻā’
eo: Sanao
