iso_3166-2 - en to ka translation catalogue (1940 entries)

en: Aberdeenshire
ka: აბერდინშირი

en: Abidjan
ka: აბიჯანი

en: Abkhazia
ka: აფხაზეთი

en: Abra
ka: აბრა

en: Abruzzo
ka: აბრუცო

en: Abyan
ka: აბიანი

en: Acquaviva
ka: აკვავივა

en: Acre
ka: აკრე

en: Adamawa
ka: ამადავა

en: Adana
ka: ადანა

en: Addis Ababa
ka: ადის აბება

en: Adrar
ka: ადრარი

en: Adıyaman
ka: ადიამანი

en: Afar
ka: აფარი

en: Afyonkarahisar
ka: აფიონ-ყარაჰისარი

en: Agadez
ka: აგადესი

en: Agder
ka: აგდერი

en: Agrigento
ka: აგრიჯენტო

en: Aguascalientes
ka: აგუასკალიენტესი

en: Agusan del Norte
ka: ჩრდილოეთ არგუსანი

en: Agusan del Sur
ka: სამხრეთი არგუსანი

en: Ahal
ka: აჰალი

en: Ahuachapán
ka: აჰუაჩაპანი

en: Aichi
ka: აიჩი

en: Ain
ka: ენი

en: Aisne
ka: ესნი

en: Ajaria
ka: აჭარა

en: Akita
ka: აკიტა

en: Aklan
ka: აკლანი

en: Akmenė
ka: აკმიანე

en: Aksaray
ka: აკსარაი

en: Al Fujayrah
ka: ალ-ფუჯაირა

en: Al Jawf
ka: ელ ჯაუფი

en: Alabama
ka: ალაბამა

en: Alagoas
ka: ალაგოასი

en: Alajuela
ka: ალახუელი

en: Alaska
ka: ალიასკა

en: Alba
ka: ალბა

en: Albacete
ka: ალბასეტე

en: Albay
ka: ალბაი

en: Alberta
ka: ალბერტა

en: Alborz
ka: ელბურსი

en: Alessandria
ka: ალესანდრია

en: Allier
ka: აიერი

en: Almaty
ka: ალმათი

en: Almería
ka: ალმერია

en: Alta Verapaz
ka: ალტა ვერაპასი

en: Alto Paraguay
ka: ალტო-პარაგვაი

en: Alto Paraná
ka: ალტო-პარანი

en: Alytus
ka: ალიტუსი

en: Amambay
ka: ამამბაი

en: Amapá
ka: ამაპა

en: Amasya
ka: ამასია

en: Amazonas
ka: ამაზონია

en: American Samoa
ka: ამერიკული სამოა

en: Amnat Charoen
ka: ამნატჩარენი

en: An Giang
ka: ანზიანგი

en: An Najaf
ka: ნაჯაფი

en: Ancash
ka: ანკაში

en: Ancona
ka: ანკონა

en: Andaman and Nicobar Islands
ka: ანდამანისა და ნიკობარის კუნძულები

en: Andhra Pradesh
ka: ანდჰრა პრადეში

en: Andijon
ka: ანდიჟანი

en: Andorra la Vella
ka: ანდორა ლა ველა

en: Ang Thong
ka: ანგჰტონგი

en: Angus
ka: ანგუსი

en: Ankara
ka: ანკარა

en: Annaba
ka: ანაბა

en: Antalya
ka: ანთალია

en: Antananarivo
ka: ანტანანარივო

en: Antioquia
ka: ანტიოქია

en: Antique
ka: ანტიოქია

en: Antofagasta
ka: ანტოფაგასტა

en: Antsiranana
ka: ანცირანანა

en: Anuradhapura
ka: ანურადჰაპურა

en: Anykščiai
ka: ანიკშჩიაი

en: Anzoátegui
ka: ანსოატეგი

en: Aomori
ka: აომორი

en: Apayao
ka: აპაიაო

en: Apure
ka: აპურე

en: Arad
ka: არადი

en: Aragua
ka: არაგუა

en: Ararat
ka: არარატი

en: Arauca
ka: არაუკა

en: Ardahan
ka: არტაანი

en: Ardennes
ka: არდენი

en: Ardèche
ka: არდეში

en: Arequipa
ka: არეკიპა

en: Arezzo
ka: არეცო

en: Arhangay
ka: არახანგაი

en: Arizona
ka: არიზონა

en: Ariège
ka: არიეჟი

en: Arkansas
ka: არკანზასი

en: Armavir
ka: არმავირი

en: Arta
ka: არტა

en: Artemisa
ka: არტემისა

en: Artibonite
ka: არბიტონიტი

en: Artigas
ka: არტიგასი

en: Artvin
ka: ართვინი

en: Arua
ka: არუა

en: Aruba
ka: არუბა

en: Arusha
ka: არუშა

en: Ascoli Piceno
ka: ასკოლი პიჩენო

en: Ashanti
ka: აშანტი

en: Assam
ka: ასამი

en: Astara
ka: ასტარა

en: Asti
ka: ასტი

en: Asturias
ka: ასტურია

en: Asunción
ka: ასუნსიონი

en: Atacama
ka: ატაკამა

en: Atlántida
ka: ატლანტიდა

en: Aube
ka: ობი

en: Auckland
ka: ოკლენდი

en: Aude
ka: ოდი

en: Aurora
ka: ავრორა

en: Australian Capital Territory
ka: ფედერალური ტერიტორია (ავსტრალია)

en: Auvergne-Rhône-Alpes
ka: ოვერნი-რონა-ალპები

en: Aveiro
ka: ავეირუ

en: Avellino
ka: აველინო

en: Aveyron
ka: ავეირონი

en: Ayacucho
ka: აიაკუჩო

en: Aydın
ka: აიდინი

en: Ayeyarwady
ka: აიეიარვადი

en: Azua
ka: ასუა

en: Azuay
ka: ასუაი

en: Aïn Defla
ka: აინ-დეფლი

en: Aïn Témouchent
ka: აინ-ტემუშენტი

en: Ağrı
ka: აღრი

en: Bacău
ka: ბაჩაუ

en: Badajoz
ka: ბადახოსი

en: Baden-Württemberg
ka: ბადენ-ვურტემბერგი

en: Badulla
ka: ბადულა

en: Bagmati
ka: ბაგმატი

en: Bago
ka: ბაგო

en: Bahia
ka: ბაია

en: Baja California
ka: ქვემო კალიფორნია (ჩრდილოეთი)

en: Baja California Sur
ka: ქვემო კალიფორნია (სამხრეთი)

en: Baja Verapaz
ka: ბახა ვერაპასი

en: Bali
ka: ბალი

en: Balkan
ka: ბალკანი

en: Balkh
ka: ბალხი

en: Balochistan
ka: ბელუჯისტანი

en: Balzers
ka: ბალცერსი

en: Balé
ka: ბალე

en: Balıkesir
ka: ბალიქესირი

en: Bam
ka: ბამი

en: Bamako
ka: ბამაკო

en: Bangui
ka: ბანგუი

en: Banjul
ka: ბანჯული

en: Banten
ka: ბანტენი

en: Banwa
ka: ბანვა

en: Baoruco
ka: ბაორუკო

en: Bar
ka: ზოლი

en: Barahona
ka: ბარაონა

en: Baranya
ka: ბარანია

en: Bari
ka: ბარი

en: Barima-Waini
ka: ბარიმა-ვაინი

en: Barinas
ka: ბარინასი

en: Bartın
ka: ბართინი

en: Bas-Rhin
ka: ქვემო რეინი

en: Basilan
ka: ბასილანი

en: Basilicata
ka: ბასილიკატა

en: Bataan
ka: ბატაანი

en: Batanes
ka: ბატანესი

en: Batangas
ka: ბატანგასი

en: Batken
ka: ბატკენი

en: Batman
ka: ბათმანი

en: Batna
ka: ბატნა

en: Bay
ka: ნაკვეთური

en: Bay of Plenty
ka: პლენთის ყურე

en: Bayan-Ölgiy
ka: ბაიან-ულგიი

en: Bayanhongor
ka: ბაიანხონგორი

en: Bayburt
ka: ბაიბურთი

en: Bazèga
ka: ბაზეგა

en: Bedford
ka: ბედფორდი

en: Beja
ka: ბეჟა

en: Belize
ka: ბელიზი

en: Belluno
ka: ბელუნო

en: Benevento
ka: ბენევენტო

en: Bengkulu
ka: ბენკულუ

en: Bengo
ka: ბანგო

en: Benguela
ka: ბენგელა

en: Benguet
ka: ბენგეტი

en: Berat
ka: ბერატი

en: Bergamo
ka: ბერგამო

en: Berlin
ka: ბერლინი

en: Bethlehem
ka: ბეთლემი

en: Biella
ka: ბიელა

en: Bihor
ka: ბიჰორი

en: Bilecik
ka: ბილეჯიქი

en: Biliran
ka: ბილირანი

en: Bingöl
ka: ბინგოლი

en: Birmingham
ka: ბიმინგჰემი

en: Biržai
ka: ბირჟაი

en: Biskra
ka: ბისკრა

en: Bissau
ka: ბისაუ

en: Bitlis
ka: ბითლისი

en: Bizerte
ka: ბიზერტა

en: Bié
ka: ბიე

en: Black Point
ka: შავი წერტილი

en: Black River
ka: შავი მდინარე

en: Blackpool
ka: ბლექპული

en: Blagoevgrad
ka: ბლაგოვოევგრადი

en: Blantyre
ka: ბლანტირე

en: Blida
ka: ბლიდა

en: Boa Vista
ka: ბოა ვისტა

en: Boaco
ka: ბოაკო

en: Bocas del Toro
ka: ბოკას-დელ-ტორო

en: Bohol
ka: ბოჰოლი

en: Bologna
ka: ბოლონია

en: Bolu
ka: ბოლუ

en: Bolzano
ka: ბოლძანო

en: Bolívar
ka: ბოლივარი

en: Bonaire
ka: ბონეირი

en: Boquerón
ka: ბოკერონი

en: Bordj Bou Arréridj
ka: ბორჯ-ბუ-არერიჯი

en: Borgo Maggiore
ka: ბორგო მაჯორე

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
ka: ბორშოდ-აბაუი-ზემპლენი

en: Botoșani
ka: ბოტოშანი

en: Bouches-du-Rhône
ka: ბუშ-დიუ-რონი

en: Boucle du Mouhoun
ka: მუჰუნი

en: Bougainville
ka: ბუგანვილე

en: Bougouriba
ka: ბუგურიბა

en: Bouira
ka: ბუირა

en: Boulgou
ka: ბულგუ

en: Boulkiemdé
ka: ბულკიემდე

en: Boumerdès
ka: ბურმედესი

en: Bourgogne-Franche-Comté
ka: ბურგუნდია-ფრანშ-კომტე

en: Bradford
ka: ბრადფორდი

en: Braga
ka: ბრაგა

en: Bragança
ka: ბრაგანკა

en: Brandenburg
ka: ბრანდენბურგი

en: Brazzaville
ka: ბრაზავილი

en: Brașov
ka: ბრაშოვი

en: Bremen
ka: ბრემენი

en: Brent
ka: ბრენტი

en: Brescia
ka: ბრეშია

en: Bretagne
ka: ბრეტანი

en: Brindisi
ka: ბრინდიზი

en: British Columbia
ka: ბრიტანული კოლუმბია

en: Brokopondo
ka: ბროკოპონდო

en: Brăila
ka: ბრეილა

en: Buckinghamshire
ka: ბუკინგემშაირი

en: Budapest
ka: ბუდაპეშტი

en: Buenos Aires
ka: ბუენოს აირესი

en: Bukidnon
ka: ბუკიდნონი

en: Bulacan
ka: ბულაკანი

en: Bulawayo
ka: ბულავაიო

en: Bulgan
ka: ბულგანი

en: Bumthang
ka: ბუმტანგი

en: Burdur
ka: ბურდური

en: Burgas
ka: ბურგასი

en: Burgenland
ka: ბურგენლანდი

en: Burgos
ka: ბურგოსი

en: Buri Ram
ka: ბურირამი

en: Bursa
ka: ბურსა

en: Bururi
ka: ბუბური

en: Buxoro
ka: ბუხარა

en: Buzău
ka: ბუზეუ

en: Bács-Kiskun
ka: ბაჩ-კიშკუნი

en: Béchar
ka: ბეშარი

en: Béjaïa
ka: ბეჯაია

en: Békés
ka: ბეკეში

en: Békéscsaba
ka: ბეკეშჩაბა

en: Caaguazú
ka: კააგუასუ

en: Caazapá
ka: კაასაპა

en: Cabañas
ka: კაბანიასი

en: Cabinda
ka: კაბინდა

en: Cagayan
ka: კაგაიანი

en: Cagliari
ka: კალიარი

en: Cajamarca
ka: კახამარკა

en: Calabria
ka: კალაბრია

en: Caldas
ka: კალდასი

en: California
ka: კალიფორნია

en: Caltanissetta
ka: კალტანისეტა

en: Calvados
ka: კალვასდოსი

en: Camagüey
ka: კამაგუეი

en: Camarines Norte
ka: ჩრდილოეთ კამარინესი

en: Camarines Sur
ka: სამხრეთი კამარინესი

en: Cambridgeshire
ka: კემბრიჯშირი

en: Camden
ka: ქემდენი

en: Camiguin
ka: კამიგინი

en: Campania
ka: კამპანია

en: Campeche
ka: კამპეჩე

en: Campobasso
ka: კამპობასო

en: Canelones
ka: კანელონესი

en: Canillo
ka: კანილო

en: Canindeyú
ka: კანინდეიუ

en: Cantabria
ka: კანტარბია

en: Cantal
ka: კანტალი

en: Canterbury
ka: კანტებერი

en: Capellen
ka: კაპელენი

en: Capiz
ka: კაპისი

en: Carabobo
ka: კარაბობო

en: Carazo
ka: კარასო

en: Carchi
ka: კარჩი

en: Carlow
ka: კარლოუ

en: Cartago
ka: კარტაგო

en: Casablanca
ka: კასაბლანკა

en: Casanare
ka: კანასარე

en: Cascade
ka: კასკადი

en: Cascades
ka: კასკადები

en: Caserta
ka: ჩასერტა

en: Castelo Branco
ka: კაშტელუ ბრანკუ

en: Castries
ka: კასტრი

en: Catamarca
ka: კატამარკა

en: Catanduanes
ka: კატანდუანესი

en: Catania
ka: კატანია

en: Catanzaro
ka: კატაცარო

en: Cauca
ka: კაუკა

en: Cavan
ka: კავანი

en: Cavite
ka: კავიტე

en: Cayo
ka: კაიო

en: Cañar
ka: კანიარი

en: Ceará
ka: სეარა

en: Cebu
ka: სებუ

en: Central
ka: ცენტრალური

en: Central Region
ka: ცენტრალური რეგიონი

en: Centre
ka: ცენტრი

en: Centre-Est
ka: აღმოსავლეთ-ცენტრალური რეგიონი

en: Centre-Nord
ka: ჩრდილო-ცენტრალური რეგიონი

en: Centre-Ouest
ka: დასავლეთ-ცენტრალური რეგიონი

en: Centre-Sud
ka: სამხრეთ-ცენტრალური რეგიონი

en: Cerro Largo
ka: სერო-ლარგო

en: Cesar
ka: სესარი

en: Ceuta
ka: სეუტა

en: Chachoengsao
ka: ჩაჩენგსაუ

en: Chaco
ka: ჩაკო

en: Chagang-do
ka: ჩაგანდო

en: Chaiyaphum
ka: ჩაიიაფუმი

en: Chalatenango
ka: ჩალატენანგო

en: Chanthaburi
ka: ჩანტჰაბური

en: Charente
ka: შარანტი

en: Charente-Maritime
ka: ზღვისპირა შარანტი

en: Charlotte
ka: შარლოტი

en: Cher
ka: შერი

en: Chiang Mai
ka: ჩიანგმაი

en: Chiang Rai
ka: ჩიანგმაი

en: Chiapas
ka: ჩიაპასი

en: Chiba
ka: ჩიბა

en: Chieti
ka: კიეტი

en: Chihuahua
ka: ჩიხუახუა

en: Chimaltenango
ka: ჩიმალტენანგო

en: Chimborazo
ka: ჩიმბორასო

en: Chin
ka: ჩინი

en: Chinandega
ka: ჩინანდეგა

en: Chiquimula
ka: ჩიკიმულა

en: Chiriquí
ka: ჩირიკი

en: Chișinău
ka: კიშინიოვი

en: Chlef
ka: შლეფი

en: Choluteca
ka: ჩოლუტეკა

en: Chon Buri
ka: ჩონბური

en: Chontales
ka: ჩონტალესი

en: Chubut
ka: ჩუბუტი

en: Chumphon
ka: ჩუმპჰონი

en: Chungcheongbuk-do
ka: ჩრდილოეთი ჩხუნჩხონი

en: Chungcheongnam-do
ka: სამხრეთი ჩხუნჩხონი

en: Chuquisaca
ka: ჩუკისაკი

en: Chuuk
ka: ჩუუკი

en: Ciego de Ávila
ka: სიეგო-დე-ავილა

en: Cienfuegos
ka: სიენფუეგოსი

en: Città di San Marino
ka: სან მარინო სითი

en: Ciudad Real
ka: სიუდად რეალი

en: Clackmannanshire
ka: კლეკმანანშირი

en: Clare
ka: კლერი

en: Clarendon
ka: კლარენდონი

en: Cluj
ka: კლუჟი

en: Coast
ka: სანაპირო

en: Cochabamba
ka: კოჩაბამბა

en: Coclé
ka: კოკლე

en: Coimbra
ka: კოიმბრა

en: Cojedes
ka: კოხედესი

en: Colima
ka: კოლიმა

en: Colombo
ka: კოლომბო

en: Colonia
ka: კოლონია

en: Colorado
ka: კოლორადო

en: Colón
ka: კოლონი

en: Comayagua
ka: კომაიაგუა

en: Como
ka: კომო

en: Comoé
ka: კომოე

en: Conakry
ka: კონაკრი

en: Concepción
ka: კონსეპსიონი

en: Connecticut
ka: კონეკტიკუტი

en: Constantine
ka: კონსტანტინა

en: Constanța
ka: კონსტანცა

en: Copperbelt
ka: კოპერბელთი

en: Copán
ka: კოპანი

en: Coquimbo
ka: კოკიმბო

en: Cordillera
ka: კორდილერა

en: Cork
ka: კორკი

en: Cornwall
ka: კორნუოლი

en: Coronie
ka: კორონი

en: Corozal
ka: კოროსალი

en: Corrientes
ka: კორიენტესი

en: Corrèze
ka: კორეზი

en: Corse
ka: კორსიკა

en: Cortés
ka: კორტესი

en: Cosenza
ka: ჩოსენცა

en: Cotabato
ka: კოტაბატო

en: Cotopaxi
ka: კოტოპახი

en: Covasna
ka: კოვასნა

en: Coventry
ka: კოვენტრი

en: Cremona
ka: კრემონა

en: Creuse
ka: კრესი

en: Crotone
ka: კროტონე

en: Cuando Cubango
ka: კუანდო-კუბანგო

en: Cuanza-Norte
ka: ჩრდილოეთ კვანზა

en: Cuanza-Sul
ka: სამხრეთი კვანზა

en: Cuenca
ka: კუენკი

en: Cundinamarca
ka: კუნდინამარკა

en: Cunene
ka: კუნენე

en: Cuneo
ka: კუნეო

en: Curaçao
ka: კიურასაო

en: Cuscatlán
ka: კუსკატლანი

en: Cusco
ka: კუსკო

en: Cuyuni-Mazaruni
ka: კუიუნი-მაზარუნი

en: Cáceres
ka: კასერესი

en: Cádiz
ka: კადისი

en: Córdoba
ka: კოდოვა

en: Călărași
ka: კელერაში

en: Dagana
ka: დაგანა

en: Dajabón
ka: დახაბონი

en: Dakar
ka: დაკარი

en: Dar es Salaam
ka: დარ ეს სალაამი

en: Darién
ka: დარიენი

en: Darlington
ka: დარლინგტონი

en: Daugavpils
ka: დაუგავპილსი

en: Davao Oriental
ka: აღმოსავლეთი დავაო

en: Davao del Norte
ka: ჩრდილოეთი დავაო

en: Davao del Sur
ka: სამხრეთი დავაო

en: Dayr az Zawr
ka: დაირ-ელ-ზავრი

en: Debrecen
ka: დებრეცენი

en: Delaware
ka: დელავერი

en: Delhi
ka: დელი

en: Delta
ka: დელტა

en: Delta Amacuro
ka: დელტა ამაკურო

en: Demerara-Mahaica
ka: დემერარა-მიჰაიკა

en: Denizli
ka: დენიზლი

en: Derby
ka: დერბი

en: Derbyshire
ka: დერბიშირი

en: Deux-Sèvres
ka: დე სევრი

en: Devon
ka: დევონი

en: Dhaka
ka: დაკა

en: Dibër
ka: დიბრა

en: Diekirch
ka: დიკირხი

en: Dinajpur
ka: დინაჯპური

en: District of Columbia
ka: კოლუმბიის ოლქი

en: Distrito Federal
ka: ფედერალური ოლქი

en: Diyarbakır
ka: დიარბაქირი

en: Djelfa
ka: დჯელფა

en: Djibouti
ka: ჯიბუტი

en: Dobrich
ka: დობრიჩი

en: Dodoma
ka: დოდომა

en: Dolj
ka: დოლჟი

en: Domagnano
ka: დომანიანო

en: Donegal
ka: დონეგალი

en: Donga
ka: დონგა

en: Dordogne
ka: დორდონი

en: Dornod
ka: დორნოდი

en: Dornogovĭ
ka: დორნოგოვი

en: Dorset
ka: დორსეტი

en: Doubs
ka: დუ

en: Dravograd
ka: დრავოგრადი

en: Drenthe
ka: დრენტე

en: Druskininkai
ka: დრუსკენიკი

en: Drôme
ka: დრომი

en: Duarte
ka: დუარტე

en: Dublin
ka: დუბლინი

en: Dundgovĭ
ka: დუნდგოვი

en: Durango
ka: დურანგო

en: Durazno
ka: დურასნო

en: Durrës
ka: დურესი

en: Dushanbe
ka: დუშანბე

en: Düzce
ka: დუზჯე

en: East
ka: აღმოსავლეთი

en: East Berbice-Corentyne
ka: აღმოსავლეთი ბერბისი-კორენტინი

en: East Lothian
ka: ისტ-ლოთიანი

en: Eastern
ka: აღმოსავლეთი

en: Eastern Cape
ka: აღმოსავლეთი კაპლანდი

en: Eastern Samar
ka: აღმოსავლეთ სამარი

en: Echternach
ka: ეხტერნახი

en: Edirne
ka: ედირნე

en: Eger
ka: ეგერი

en: Ehime
ka: ეჰიმე

en: El Bayadh
ka: ელ ბაიადი

en: El Oro
ka: ელ ორო

en: El Oued
ka: ელ-უედი

en: El Paraíso
ka: ელ-პარაისო

en: El Progreso
ka: ელ პროგრესო

en: El Seibo
ka: ელ-სეიბო

en: Elazığ
ka: ელასიღი

en: Elbasan
ka: ელბასანი

en: Elektrėnai
ka: ელეკტრენაი

en: Elva
ka: ელვა

en: Elías Piña
ka: ელიას პინია

en: Emberá
ka: ემბერა

en: Emilia-Romagna
ka: ემილია რომანა

en: Encamp
ka: გრანდ-ენკამპმენტი

en: Enfield
ka: ენფილდი

en: England
ka: ინგლისი

en: Enna
ka: ენა

en: Entre Ríos
ka: ენტრე-რიოსი

en: Erzincan
ka: ერზინჯანი

en: Erzurum
ka: ერზურუმი

en: Escaldes-Engordany
ka: ესკალდეს-ენგორდანი

en: Eschen
ka: ეშენი

en: Escuintla
ka: ესკუინტლა

en: Eskişehir
ka: ესქიშეჰირი

en: Esmeraldas
ka: ესერალდასი

en: Espaillat
ka: ესპაილატი

en: Espírito Santo
ka: ესპირიტო სანტო

en: Essequibo Islands-West Demerara
ka: ესეკვიბო-აისლენდს-უესტ-დემერარა

en: Essex
ka: ესექსი

en: Essonne
ka: ესონი

en: Est
ka: აღმოსავლეთი რეგიონი

en: Estelí
ka: ესტელი

en: Eure
ka: ერი

en: Eure-et-Loir
ka: ერი და ლუარი

en: Ewa
ka: ევა

en: Extremadura
ka: ექსტრემადურა

en: Falcón
ka: ფალკონი

en: Far North
ka: შორი ჩრდილოეთი

en: Faro
ka: ფარო

en: Fejér
ka: ფეიერი

en: Fermo
ka: ფერმო

en: Ferrara
ka: ფერარა

en: Fier
ka: ფიერი

en: Fife
ka: ფაიფი

en: Finistère
ka: ფინისტერი

en: Fiorentino
ka: ფიორენტინო

en: Flevoland
ka: ფლევოლანდი

en: Flores
ka: ფლორესი

en: Florida
ka: ფლორიდა

en: Foggia
ka: ფოგია

en: Fontana
ka: ფონტანა

en: Forlì-Cesena
ka: ფორლი-კესენა

en: Formosa
ka: ფორმოსი

en: Francisco Morazán
ka: ფრანჩესკო მორაზანი

en: Francistown
ka: ფრანცისთაუნი

en: Free State
ka: თავისუფალი სახელმწიფო

en: Friuli Venezia Giulia
ka: ფრიული ვენეცია ჯიულია

en: Frosinone
ka: ფტოსინონე

en: Fukui
ka: ფუკუი

en: Fukuoka
ka: ფუკუოკა

en: Fukushima
ka: ფუკუშიმა

en: Funafuti
ka: ფუნაფუტი

en: Gaborone
ka: გაბონი

en: Gabrovo
ka: გაბრვო

en: Gafsa
ka: გაფსა

en: Galați
ka: გალაცის ჟუდეცი

en: Galle
ka: გალე

en: Galway
ka: გოლუეი

en: Galápagos
ka: გალაპაგოსი

en: Gamprin
ka: გამპრინი

en: Gandaki
ka: განდაკი

en: Ganzourgou
ka: განზურგუ

en: Gao
ka: გაო

en: Gard
ka: გარი

en: Gasa
ka: ღაზა

en: Gauteng
ka: გაუტენგი

en: Gaza
ka: ღაზა

en: Gaziantep
ka: გაზიანთეფი

en: Gelderland
ka: გელდერლანდი

en: Georgia
ka: ჯორჯია

en: Gers
ka: ჟერი

en: Ghanzi
ka: ღანზი

en: Ghardaïa
ka: გარდაია

en: Gia Lai
ka: გიალაი

en: Gifu
ka: გიფუ

en: Gilbert Islands
ka: გილბერტის კუნძულები

en: Gilgit-Baltistan
ka: გილგიტ-ბალტისტანი

en: Giresun
ka: გირესუნი

en: Gironde
ka: ჟირონდა

en: Gisborne
ka: გისბორნი

en: Gitega
ka: გიტეგა

en: Giurgiu
ka: ჯურჯუ

en: Gjirokastër
ka: გიროკასტრა

en: Glarus
ka: გლარუსი

en: Gloucestershire
ka: გლოსტერშირი

en: Gnagna
ka: ნიანია

en: Goa
ka: გოა

en: Goiás
ka: გოიასი

en: Gopalganj
ka: გოპალგანჯი

en: Goranboy
ka: გორანბოი

en: Gorizia
ka: გორიცია

en: Gorj
ka: გორჯი

en: Gorod Minsk
ka: მინსკი

en: Gorontalo
ka: გორონტალო

en: Gourma
ka: გურმა

en: Govĭ-Altay
ka: გოვი-ალტაი

en: Gracias a Dios
ka: გრასიას-ა-დიოსი

en: Grad
ka: გრად

en: Granada
ka: გრენადა

en: Grand-Est
ka: გრანდ-ესტი

en: Granma
ka: გრანმა

en: Greater Accra
ka: დიდი აკრა

en: Greenwich
ka: გრინვიჩი

en: Grevenmacher
ka: გრევენმახერი

en: Groningen
ka: ხრონინხენი

en: Grosseto
ka: გროსეტო

en: Guadalajara
ka: გვადალახარა

en: Guadalcanal
ka: გვადალკანალი

en: Guadeloupe
ka: გვადელუპა

en: Guairá
ka: გუაირი

en: Guam
ka: გუამი

en: Guanacaste
ka: გუანაკასტე

en: Guanajuato
ka: გუანახუატო

en: Guantánamo
ka: გუანტანამო

en: Guarda
ka: გუარდა

en: Guatemala
ka: გვატემალა

en: Guaviare
ka: გუავიარე

en: Guayas
ka: გუაიასი

en: Guelma
ka: გელმა

en: Guerrero
ka: გერერო

en: Guimaras
ka: გიმარასი

en: Gunma
ka: გუმა

en: Guria
ka: გურია

en: Guárico
ka: გუარიკო

en: Gyeonggi-do
ka: გიონგიდო

en: Gyeongsangbuk-do
ka: კენსან-პუკტო

en: Gyeongsangnam-do
ka: კენსან-ნამდო

en: Győr
ka: ძიორი

en: Győr-Moson-Sopron
ka: ძიორი-მოშონი-შოპრონი

en: Gümüşhane
ka: გუმუშჰანე

en: Haa
ka: ჰაა

en: Haapsalu
ka: ჰააფსალუ

en: Hainaut
ka: ენო

en: Hajdú-Bihar
ka: ჰაიდუ და ბიჰარი

en: Hamburg
ka: ჰამბურგი

en: Hampshire
ka: ჰემპშირი

en: Hanover
ka: ჰანოვერი

en: Harare
ka: ჰარარე

en: Harghita
ka: ჰაგრიტი

en: Haskovo
ka: ჰასკოვო

en: Hatay
ka: ჰათაი

en: Hato Mayor
ka: ატო მაიორი

en: Haut-Katanga
ka: ზედა კატანგა

en: Haut-Lomami
ka: ზედა ლომამი

en: Haut-Rhin
ka: ზემო რეინი

en: Haute-Corse
ka: ზემო კორსიკა

en: Haute-Garonne
ka: ზემო გარონა

en: Haute-Loire
ka: ზემო ლუარა

en: Haute-Marne
ka: ზემო მარნი

en: Haute-Savoie
ka: ზემო სავოია

en: Haute-Saône
ka: ზემო სონა

en: Haute-Vienne
ka: ზემო ვიენა

en: Hautes-Alpes
ka: ზემო ალპები

en: Hautes-Pyrénées
ka: ზემო პირენეი

en: Hauts-Bassins
ka: ზედა აუზები

en: Hauts-de-France
ka: ოტ დე სენი

en: Hauts-de-Seine
ka: ოტ დე სენი

en: Hawaii
ka: ჰავაი

en: Hawke's Bay
ka: ჰოკს ბეი

en: Hebron
ka: ჰებრონი

en: Helmand
ka: ჰელმანდი

en: Hentiy
ka: ხენტეი

en: Heredia
ka: ერედია

en: Herefordshire
ka: ჰერეფორდშირი

en: Hermanas Mirabal
ka: ერმანას-მირაბალი

en: Herrera
ka: ერერა

en: Hertfordshire
ka: ჰერტფორდშირი

en: Heves
ka: ჰევეში

en: Hidalgo
ka: იდალგო

en: Hiroshima
ka: ჰიროშიმა

en: Hokkaido
ka: ჰოკაიდო

en: Holguín
ka: ოლგინი

en: Houet
ka: ჰუეტი

en: Hovd
ka: ჰოვდი

en: Hradec Králové
ka: ჰრადეც კრალოვე

en: Huambo
ka: უამბო

en: Huancavelica
ka: უანკაველიკა

en: Huehuetenango
ka: უეუეტენანგო

en: Huelva
ka: უელვა

en: Huesca
ka: უესკა

en: Huila
ka: ჰუილა

en: Hunedoara
ka: ჰუნედოარა

en: Huíla
ka: უილა

en: Hwanghae-namdo
ka: ჰვანჰე-ნამდო

en: Hyogo
ka: ჰიოგო

en: Hérault
ka: ერო

en: Hövsgöl
ka: ხუვსგელი

en: Iași
ka: ლაში

en: Ibaraki
ka: იბარაკი

en: Ibb
ka: იბბი

en: Ica
ka: იკა

en: Idaho
ka: აიდაჰო

en: Ifugao
ka: იფუგაო

en: Ignalina
ka: იგნალინა

en: Ilfov
ka: ილფოვი

en: Illinois
ka: ილინოისი

en: Illizi
ka: ილიზი

en: Ilocos Norte
ka: ჩრდილოეთი ილოკოსი

en: Ilocos Sur
ka: სამხრეთ ილოკოსი

en: Iloilo
ka: ილოილო

en: Imbabura
ka: იმბაბურა

en: Imereti
ka: იმერეთი

en: Imperia
ka: იმპერია

en: Independencia
ka: ინდეპენდენსია

en: Indiana
ka: ინდიანა

en: Indre
ka: ენდრი

en: Indre-et-Loire
ka: ენდრი და ლუარა

en: Innlandet
ka: ინლანდეტი

en: Intibucá
ka: ინტიბუკა

en: Ioba
ka: იობა

en: Iowa
ka: აიოვა

en: Iringa
ka: ირინგა

en: Isabel
ka: იზაბელი

en: Isabela
ka: ისაბელა

en: Isernia
ka: ისერნია

en: Ishikawa
ka: იშიკავა

en: Isla de la Juventud
ka: ხუვენტუდი

en: Islamabad
ka: ისლამაბადი

en: Islas de la Bahía
ka: ისლას დე ლა ბაია

en: Isparta
ka: ისპარტა

en: Isère
ka: იზერი

en: Itapúa
ka: იტაპუა

en: Ituri
ka: იტური

en: Iwate
ka: ივატე

en: Izabal
ka: ისაბალი

en: Iğdır
ka: იღდირი

en: Jaffna
ka: ჯაფნა

en: Jalapa
ka: ხალაპა

en: Jalisco
ka: ხალისკოს

en: Jaluit
ka: ჯალუიტი

en: Jambi
ka: ჯამბი

en: Jaén
ka: ხაენი

en: Jelgava
ka: ელგავა

en: Jendouba
ka: ჯენდუბა

en: Jeollabuk-do
ka: ჩოლა-დო

en: Jeollanam-do
ka: ჩოლა-ნამდო

en: Jerusalem
ka: იერუსალიმი

en: Jihlava
ka: იჰლავა

en: Jijel
ka: ჯიჯელი

en: Jinja
ka: ჯინჯა

en: Jinotega
ka: ხინოტეგა

en: Jizzax
ka: ჯიზახი

en: Johnston Atoll
ka: ჯონსტონ ატოლი

en: Johor
ka: ჯოჰორი

en: Jonava
ka: იონავა

en: Joniškis
ka: იონიშკი

en: Jujuy
ka: სან-სალვადორ-დე-ხუხუი

en: Jura
ka: იურა

en: Jurbarkas
ka: იურბარკასი

en: Jutiapa
ka: ხუტიაპა

en: Jász-Nagykun-Szolnok
ka: იას ნაძკუნ სოლნოკი

en: Järva
ka: იარვამაა

en: Jõgeva
ka: იიგევამაა

en: Jõhvi
ka: იიჰვი

en: Kabale
ka: კაბალე

en: Kachin
ka: კაჩინი

en: Kadiogo
ka: კადიოგო

en: Kaduna
ka: კადუნა

en: Kagawa
ka: კაგავა

en: Kagoshima
ka: კაგოშიმა

en: Kahramanmaraş
ka: ქაჰრამანმარაში

en: Kainuu
ka: კაინუუ

en: Kairouan
ka: კაირუანი

en: Kaišiadorys
ka: კაიშიადორისი

en: Kalasin
ka: კალასინი

en: Kalinga
ka: კალინგა

en: Kampala
ka: კამპალა

en: Kamphaeng Phet
ka: კამპჰაენგ პჰეტი

en: Kanagawa
ka: კანაგავა

en: Kanchanaburi
ka: კანჩანაბური

en: Kandy
ka: კანდი

en: Kankan
ka: კანკანი

en: Kano
ka: კანო

en: Kansas
ka: კანზასი

en: Kaohsiung
ka: გაოსიუნი

en: Kaolack
ka: კაოლაკი

en: Kaposvár
ka: კაპოშვარი

en: Karabük
ka: ყარაბუქი

en: Karaman
ka: ქამარანი

en: Kardzhali
ka: კირჯალი

en: Karenga
ka: კარენგა

en: Karlovy Vary
ka: კარლოვი ვარი

en: Karnali
ka: კარნალი

en: Karonga
ka: კარონგა

en: Kars
ka: ყარსი

en: Kasaï
ka: კასაი

en: Kasaï Central
ka: კასაი ცენტრალური

en: Kasaï Oriental
ka: აღმოსავლეთი კასაი

en: Kassala
ka: კასალა

en: Kastamonu
ka: კასთამონუ

en: Kaunas
ka: კაუნასი

en: Kayah
ka: კაიაჰი

en: Kayin
ka: კაინი

en: Kayseri
ka: კაისერი

en: Kecskemét
ka: კეჩკემეტი

en: Kedah
ka: კედაჰი

en: Keila
ka: კეილა

en: Kelantan
ka: კელანტანი

en: Kelmė
ka: კელმი

en: Kent
ka: კენტი

en: Kentucky
ka: კენტუკი

en: Kerala
ka: კერალა

en: Kerry
ka: კერი

en: Kgalagadi
ka: კგალაგადი

en: Kgatleng
ka: კგატლენგი

en: Khan Yunis
ka: ხან-იუნისი

en: Khartoum
ka: ხართუმი

en: Khatlon
ka: ხარტლონი

en: Khenchela
ka: ხენშელა

en: Khon Kaen
ka: კჰონკენი

en: Khulna
ka: ხულნა

en: Khyber Pakhtunkhwa
ka: ხაიბერ-პახტუნხვა

en: Kigoma
ka: კიგომა

en: Kildare
ka: კილდერი

en: Kilimanjaro
ka: კილიმანჯარო

en: Kilis
ka: ქილისი

en: Kilkenny
ka: კილკენი

en: Kingston
ka: კინგსტონი

en: Kinshasa
ka: კინშასა

en: Kisumu
ka: კისიმუ

en: Klaipėda
ka: კლაიპედა

en: Kocaeli
ka: ქოჯაელი

en: Kochi
ka: კოჩი

en: Kohtla-Järve
ka: კოჰტლა-იარვე

en: Komondjari
ka: კომონჯარი

en: Kompienga
ka: კომპიენგა

en: Komárom-Esztergom
ka: კომარომ-ესტერგომი

en: Kon Tum
ka: კონტუმი

en: Kongo Central
ka: კონგო ცენტრალური

en: Konya
ka: კონია

en: Koper
ka: კოპერი

en: Koror
ka: კორორი

en: Korçë
ka: კორჩა

en: Kosrae
ka: კოსრაე

en: Kossi
ka: კოსი

en: Kotayk'
ka: კოტაიქი

en: Koulpélogo
ka: კულპელოგო

en: Kouritenga
ka: კურიტენგა

en: Kourwéogo
ka: კურვეოგო

en: Krabi
ka: კრაბი

en: Kranj
ka: კრანი

en: Kretinga
ka: კრეტინგა

en: Kukës
ka: კუკესი

en: Kumamoto
ka: კუმამოტო

en: Kunduz
ka: კუნდუზი

en: Kupiškis
ka: კუპიშკისი

en: Kurunegala
ka: კურუნეგალა

en: Kvemo Kartli
ka: ქვემო ქართლი

en: Kwajalein
ka: კვაჯალეინი

en: Kwango
ka: კუანგო

en: Kweneng
ka: კვენენგი

en: Kwilu
ka: კვილუ

en: Kyiv
ka: კიევი

en: Kymenlaakso
ka: კიმენლააკსო

en: Kyoto
ka: კიოტო

en: Kyustendil
ka: კიუსტენდილი

en: Kénédougou
ka: კენედუგუ

en: Kütahya
ka: ქუთაჰია

en: Kėdainiai
ka: კედაინიაი

en: Kırklareli
ka: ქირქლარელი

en: Kırıkkale
ka: ქირიქკალე

en: Kırşehir
ka: ქირშეჰირი

en: L'Aquila
ka: ლაკილა

en: La Altagracia
ka: ლა-ალტაგრასია

en: La Guaira
ka: ლა-გუაირა

en: La Guajira
ka: ლა გუახირა

en: La Habana
ka: ლა ჰაბანა

en: La Libertad
ka: ლა-ლიბერტადი

en: La Massana
ka: ლა-მასანა

en: La Pampa
ka: ლა პამპი

en: La Paz
ka: ლა პასი

en: La Rioja
ka: ლა რიოხა

en: La Romana
ka: ლა რომანა

en: La Spezia
ka: ლა სპეცია

en: La Union
ka: ლა იუნიონი

en: La Unión
ka: ლა იუნიონი

en: La Vega
ka: ლა ვეგა

en: Laghouat
ka: ლაღუატი

en: Lagos
ka: ლაგოსი

en: Laguna
ka: ლაგუნა

en: Lakshadweep
ka: ლაქშადვიპი

en: Lambayeque
ka: ლამბაიეკე

en: Lampang
ka: კამპანგი

en: Lamphun
ka: ლამპჰუნი

en: Lampung
ka: ლამპუნგი

en: Lanao del Norte
ka: ჩრდილოეთი ლანაო

en: Lanao del Sur
ka: სამხრეთი ლანაო

en: Lancashire
ka: ლანკაშირი

en: Landes
ka: ლანდი

en: Landskapet Åland
ka: ალანდი

en: Laois
ka: ლიში

en: Lara
ka: ლარა

en: Las Palmas
ka: ლას-პალმასი

en: Las Tunas
ka: ლას-ტუნასი

en: Latina
ka: ლათინა

en: Lavalleja
ka: ლავალიეხა

en: Lazdijai
ka: ლაზდიიაი

en: Lebap
ka: ლებაპი

en: Lecce
ka: ლეკე

en: Lecco
ka: ლეკო

en: Leeds
ka: ლიდსი

en: Leicester
ka: ლესტერი

en: Leicestershire
ka: ლესტერშირი

en: Leinster
ka: ლენსტერი

en: Leiria
ka: ლეირია

en: Leitrim
ka: ლიტრიმი

en: Lempira
ka: ლემპირა

en: Lerik
ka: ლერიქი

en: Leyte
ka: ლეიტე

en: Lezhë
ka: ლეჟა

en: León
ka: ლეონი

en: Liberec
ka: ლიბერეცი

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
ka: ო'ჰიგინსი

en: Liepāja
ka: ლიეპაია

en: Liguria
ka: ლიგურია

en: Lilongwe
ka: ლილონგვე

en: Lima
ka: ლიმა

en: Limburg
ka: ლიმბურგი

en: Limerick
ka: ლიმერიკი

en: Limpopo
ka: ლიმპოპო

en: Limón
ka: ლიმონი

en: Lincolnshire
ka: ლინკოლნშირი

en: Line Islands
ka: ლაინის კუნძულები

en: Lira
ka: ლირა

en: Lisboa
ka: ლისაბონი

en: Littoral
ka: ლიტორალი

en: Liverpool
ka: ლივერპული

en: Livorno
ka: ლივორნო

en: Liège
ka: ლიეჟი

en: Ljubljana
ka: ლუბლანა

en: Lodi
ka: ლოდი

en: Loei
ka: ლეი

en: Loire
ka: ლუარა

en: Loire-Atlantique
ka: ატლანტის ლუარა

en: Loiret
ka: ლუარე

en: Loja
ka: ლოხა

en: Loksa
ka: ლოკსა

en: Lomami
ka: ლომამი

en: Long An
ka: ლონგანი

en: Longford
ka: ლონგფორდი

en: Lop Buri
ka: ლოპბური

en: Loreto
ka: ლორეტო

en: Loroum
ka: ლორუმი

en: Los Lagos
ka: ლოს ლაგოსი

en: Los Ríos
ka: ლოს რიოსი

en: Los Santos
ka: ლოს სანტოსი

en: Lot
ka: ლო

en: Louisiana
ka: ლუიზიანა

en: Louth
ka: ლაუთი

en: Lovech
ka: ლოვეჩი

en: Lozère
ka: ლოზერი

en: Lualaba
ka: ლუალაბა

en: Luanda
ka: ლუანდა

en: Luapula
ka: ლუაპულა

en: Lucca
ka: ლუკა

en: Lumbini
ka: ლუმბინი

en: Lunda-Norte
ka: ჩრდილოეთ ლუნდა

en: Lunda-Sul
ka: სამხრეთი ლუნდა

en: Luqa
ka: ლუქა

en: Lusaka
ka: ლუსაკა

en: Luton
ka: ლუტონი

en: Luxembourg
ka: ლუქსემბურგი

en: Léraba
ka: ლერაბა

en: Maardu
ka: მაარდუ

en: Macerata
ka: მაჩერატა

en: Madhya Pradesh
ka: მადჰია პრადეში

en: Madre de Dios
ka: მადრე-დე-დიოსი

en: Madrid
ka: მადრიდი

en: Madriz
ka: მადრისი

en: Mae Hong Son
ka: მეჰონგსონი

en: Magdalena
ka: მაგდალენა

en: Magway
ka: მაგვეი

en: Maha Sarakham
ka: მაჰასარახამი

en: Mahaica-Berbice
ka: მაჰაიკა-ბერბისი

en: Mahajanga
ka: მაჰაძანგა

en: Mahdia
ka: მაჰდია

en: Mai-Ndombe
ka: მაი ნდომბე

en: Maine
ka: მენი

en: Majuro
ka: მაჯურო

en: Malatya
ka: მალათია

en: Maldonado
ka: მადლდონადო

en: Male
ka: მამრობითი

en: Mali
ka: მალი

en: Maloelap
ka: მალოელაპი

en: Maluku
ka: მალუკუ

en: Manabí
ka: მანაბი

en: Managua
ka: მანაგუა

en: Manche
ka: მანში

en: Manchester
ka: მანჩესტერი

en: Mandalay
ka: მანდალაი

en: Manicaland
ka: მანიკალენდი

en: Maniema
ka: მანიემა

en: Manipur
ka: მანიპური

en: Manisa
ka: მანისა

en: Manitoba
ka: მანიტობა

en: Mantova
ka: მანტოვა

en: Manzini
ka: მანზინი

en: Maputo
ka: მაპუტუ

en: Maranhão
ka: მარანიანი

en: Mardin
ka: მარდინი

en: Maribor
ka: მარიბორი

en: Marijampolė
ka: მარიამპოლე

en: Marinduque
ka: მარინდუკე

en: Marlborough
ka: მარლბორო

en: Marne
ka: მარნი

en: Marowijne
ka: მაროვეინე

en: Marrakech
ka: მარაკეში

en: Martinique
ka: მარტინიკა

en: Mary
ka: მარი

en: Maryland
ka: მერილენდი

en: María Trinidad Sánchez
ka: მარია-ტრინიდად-სანჩესი

en: Masaya
ka: მასაია

en: Masbate
ka: მასტაბე

en: Mascara
ka: მასკარა

en: Maseru
ka: მასერუ

en: Massa-Carrara
ka: მასა-კარარა

en: Massachusetts
ka: მასაჩუსეტსი

en: Masvingo
ka: მასვინგო

en: Matagalpa
ka: მატაგალპა

en: Matanzas
ka: მატანსასი

en: Matera
ka: მატერა

en: Mato Grosso
ka: მატო გროსო

en: Mato Grosso do Sul
ka: მატო გროსო დო სული

en: Maule
ka: მაულე

en: Mauren
ka: მაურენი

en: Mayabeque
ka: მაიაბეკე

en: Mayenne
ka: მაიენი

en: Mayo
ka: მაიო

en: Mayotte
ka: მაიოტი

en: Mažeikiai
ka: მაჟეიკიაი

en: Mbeya
ka: მბლეია

en: Meath
ka: მით

en: Mecklenburg-Vorpommern
ka: მეკლენბურგი დასავლეთ პომერანია

en: Meknès
ka: მეკნესი

en: Melaka
ka: მელაკა

en: Melekeok
ka: მელეკეოკი

en: Melilla
ka: მელილა

en: Mendoza
ka: მენდოზა

en: Mersch
ka: მერში

en: Mersin
ka: მერსინი

en: Messina
ka: მესინა

en: Meuse
ka: მეზი

en: Michigan
ka: მიჩიგანი

en: Midlands
ka: მიდლენდსი

en: Midlothian
ka: მიდლოთიანი

en: Midway Islands
ka: მიდუეის კუნძულები

en: Mie
ka: მიე

en: Mila
ka: მილა

en: Mili
ka: მილი

en: Minas Gerais
ka: მინას გერაისი

en: Minnesota
ka: მინესოტა

en: Miranda
ka: მირანდა

en: Misamis Occidental
ka: დასავლეთი მისამისი

en: Misamis Oriental
ka: აღმოსავლეთი მისამისი

en: Misiones
ka: მისიონესი

en: Miskolc
ka: მიშკოლცი

en: Mississippi
ka: მისისიპი

en: Missouri
ka: მისური

en: Miyagi
ka: მიიაგი

en: Miyazaki
ka: მუზაკიგუიანგი

en: Mizoram
ka: მიზორამი

en: Modena
ka: მოდენა

en: Molise
ka: მოლისე

en: Molėtai
ka: მოლეტაი

en: Mombasa
ka: მომბასა

en: Mon
ka: ორშ

en: Monaco-Ville
ka: მონაკო-ვილე

en: Monagas
ka: მონაგასი

en: Monaghan
ka: მონაჰანი

en: Monastir
ka: მონასტირი

en: Mongala
ka: მონგალა

en: Mono
ka: მონო

en: Monseñor Nouel
ka: მონსენიორ ნოუელი

en: Montana
ka: მონტანა

en: Monte Cristi
ka: მონტე კრისტო

en: Monte Plata
ka: მონტე პლატა

en: Montegiardino
ka: მონტეჯარდინო

en: Montevideo
ka: მონტევიდეო

en: Moquegua
ka: მოკეგუა

en: Morazán
ka: მორაზანი

en: Morbihan
ka: მორბიანი

en: Morelos
ka: მორელოსი

en: Morogoro
ka: მოროგორო

en: Morona Santiago
ka: მორონა სანტიაგო

en: Moroto
ka: მოროტო

en: Moselle
ka: მოზელი

en: Most
ka: თითქმის ყველა

en: Mostaganem
ka: მოსთაღანემი

en: Mouhoun
ka: მუჰუნი

en: Moulins
ka: მულენი

en: Mountain Province
ka: მთიანი პროვინცია

en: Moxico
ka: მოშიკო

en: Mpumalanga
ka: მპუმალანგა

en: Mtskheta-Mtianeti
ka: მცხეთა-მთიანეთი

en: Mtwara
ka: მტვარა

en: Mukdahan
ka: მუკდაჰანი

en: Munster
ka: მანსტერი

en: Murcia
ka: მურსია

en: Murska Sobota
ka: მურსკა-სობოტა

en: Musandam
ka: მუსანდამი

en: Mustvee
ka: მუსტვეე

en: Muyinga
ka: მუიინგა

en: Muğla
ka: მუღლა

en: Muş
ka: მუში

en: Mwanza
ka: მვანზა

en: Málaga
ka: მანაგა

en: Médéa
ka: მედეა

en: Mérida
ka: მერიდა

en: México
ka: მეხიკო

en: Møre og Romsdal
ka: მიორე ოგ რომსდალი

en: Nablus
ka: ნაბლუსი

en: Nador
ka: ნადორი

en: Naftalan
ka: ნაფთალანი

en: Nagano
ka: ნაგანო

en: Nagasaki
ka: ნაგასაკი

en: Nahouri
ka: ნაჰური

en: Nakhon Nayok
ka: ნაკჰინნაიოკი

en: Nakhon Pathom
ka: ნაკჰონპატჰომი

en: Nakhon Phanom
ka: ნაკჰონპჰანომი

en: Nakhon Ratchasima
ka: ბანკონრატჩასიმა

en: Nakhon Sawan
ka: ნაკჰონსავანი

en: Nakhon Si Thammarat
ka: ნაკჰონსიტჰამარატი

en: Namangan
ka: ნამანგანი

en: Namentenga
ka: ნამენტეგა

en: Namibe
ka: ნამიბე

en: Nampula
ka: ნამპულა

en: Namur
ka: ნამიური

en: Nan
ka: ნანი

en: Nandi
ka: ნანდი

en: Napo
ka: ნაპო

en: Nara
ka: ნარა

en: Narathiwat
ka: ნარატჰივატი

en: Narva
ka: ნარვა

en: Narva-Jõesuu
ka: ნარვა-იიესუუ

en: Naryn
ka: ნარინი

en: Navoiy
ka: ნავოი

en: Nayala
ka: ნაიალა

en: Nayarit
ka: ნაიარიტი

en: Nebraska
ka: ნებრასკა

en: Negeri Sembilan
ka: ნეგერი სემბილანი

en: Negros Oriental
ka: აღმოსავლეთი ნეგროსი

en: Nelson
ka: ნელსონი

en: Neringa
ka: ნერგინგა

en: Neuchâtel
ka: ნევშატელი

en: Neuquén
ka: ნეუკენი

en: Nevada
ka: ნევადა

en: Nevşehir
ka: ნევშეჰირი

en: New Brunswick
ka: ახალი ბრუნსვიკი

en: New Hampshire
ka: ნიუ ჰემპშირი

en: New Jersey
ka: ნიუ ჯერსი

en: New Mexico
ka: ნიუ მექსიკო

en: New South Wales
ka: ახალი სამხრეთი უელსი

en: New York
ka: ნიუ იორკი

en: Newfoundland and Labrador
ka: ნიუფაუნდლენდი და ლაბრადორი

en: Ngozi
ka: ნგოზი

en: Niamey
ka: ნიამეი

en: Nickerie
ka: ნიკერი

en: Niger
ka: ნიგერია

en: Niigata
ka: ნიიგატა

en: Nièvre
ka: ნიევრი

en: Niğde
ka: ნიღდე

en: Nong Khai
ka: ნონგკჰაი

en: Nonthaburi
ka: ნონტჰაბური

en: Nord
ka: ნორი

en: Nord-Est
ka: ჩრდილოეთ-აღმოსავლეთი რეგიონი

en: Nord-Kivu
ka: ჩრდილოეთი-კივუ

en: Nord-Ouest
ka: ჩრდილოეთ-დასავლეთის რეგიონი

en: Nord-Ubangi
ka: ჩრდილოეთი უბანგი

en: Nordland
ka: ნორდლანდი

en: Norfolk
ka: ნორფოლკი

en: Normandie
ka: ნორმანდია

en: Norte
ka: ჩრდილოეთი რეგიონი (პორტუგალია)

en: Norte de Santander
ka: ნორტე-დე-სანტანდერი

en: North
ka: ჩრდილოეთი

en: North Carolina
ka: ჩრდილოეთი კაროლინა

en: North Dakota
ka: ჩრდილოეთი დაკოტა

en: North Darfur
ka: ჩრდილო დარფური

en: North East
ka: ჩრდილო-აღმოსავლეთი

en: North West
ka: ჩრდილო-დასავლეთი

en: North Western
ka: ჩრდილო დასავლეთი

en: North-West
ka: ჩრდილო-დასავლეთი

en: North-Western
ka: ჩრდილო დასავლეთი

en: Northern
ka: ჩრდილო

en: Northern Cape
ka: ჩრდილოეთი კაპლანდი

en: Northern Ireland
ka: ჩრდილოეთ ირლანდია

en: Northern Mariana Islands
ka: ჩრდილოეთ მარიანას კუნძულები

en: Northern Samar
ka: ჩრდილოეთი სამარი

en: Northern Territory
ka: ჩრდილო ტერიტორია

en: Northland
ka: ოკლენდი

en: Northumberland
ka: ნორტამბერლენდი

en: Northwest Territories
ka: ჩრდილოდასავლეთი ტერიტორიები

en: Nottingham
ka: ნოტინგჰემი

en: Nottinghamshire
ka: ნოთინგჰემპშირი

en: Noumbiel
ka: ნუმბიელი

en: Nouvelle-Aquitaine
ka: ახალი-აქვიტანია

en: Nova Gorica
ka: ნოვა-გორიცა

en: Nova Scotia
ka: ნოვა სკოტია

en: Novara
ka: ნოვარა

en: Novo Mesto
ka: ნოვო მესტო

en: Nueva Ecija
ka: ნუევა-ესიხა

en: Nueva Esparta
ka: ნუევა-ესპარტა

en: Nueva Segovia
ka: ნუევა სეგოვია

en: Nueva Vizcaya
ka: ნუევა-ვისკაია

en: Nuevo León
ka: ნუევო-ლეონის შტატი

en: Nunavut
ka: ნუნავუტი

en: Nuoro
ka: ნუორო

en: Nyanga
ka: ნიანგა

en: Nyíregyháza
ka: ნირედჰაზა

en: Nógrád
ka: ნოგრადი

en: Oaxaca
ka: ოახაკი

en: Occitanie
ka: ოქსიტანია

en: Ocotepeque
ka: ოკოტეპეკე

en: Odisha
ka: ოდიშა

en: Offaly
ka: ოფალი

en: Ohio
ka: ოჰაიო

en: Ohrid
ka: ოჰრიდი

en: Oise
ka: უაზი

en: Oita
ka: ოიტა

en: Okayama
ka: ოკაიამა

en: Okinawa
ka: ოკინავა

en: Oklahoma
ka: ოკლაჰომა

en: Olancho
ka: ოლანჩო

en: Olomouc
ka: ოლომოუცი

en: Olt
ka: ოლტი

en: Ontario
ka: ონტარიო

en: Oran
ka: ორანი

en: Orange Walk
ka: ორინჯ-უოქი

en: Ordino
ka: ორდინო

en: Ordu
ka: ორდუ

en: Ordubad
ka: ორდუბადი

en: Oregon
ka: ორეგონი

en: Orellana
ka: ორელიანა

en: Orhon
ka: ორჰონი

en: Oristano
ka: ორისტანო

en: Orne
ka: ორნი

en: Oruro
ka: ორურო

en: Osaka
ka: ოსაკა

en: Osh
ka: ოში

en: Oslo
ka: ოსლო

en: Osmaniye
ka: ოსმანიე

en: Otago
ka: ოტაგო

en: Ouargla
ka: უარგლა

en: Ouarzazate
ka: ვარზაზატი

en: Oubritenga
ka: უბრიტენგა

en: Oudalan
ka: უდალანი

en: Overijssel
ka: ოვერეისელი

en: Oxfordshire
ka: ოქსფორდშირი

en: Padova
ka: პადოვა

en: Pagėgiai
ka: პეგეგი

en: Pahang
ka: პაჰანგი

en: Paide
ka: პაიდე

en: Pakruojis
ka: პაკრუოიისი

en: Palawan
ka: პალავანი

en: Palencia
ka: პალენსია

en: Palermo
ka: პალარმო

en: Pampanga
ka: პამპანგა

en: Panamá
ka: პანამა

en: Pando
ka: პანდო

en: Panevėžys
ka: პანევეჟისი

en: Pangasinan
ka: პანგასინანი

en: Papua
ka: პაპუა

en: Para
ka: პარა

en: Paraguarí
ka: პარაგუარი

en: Paramaribo
ka: პარამარიბო

en: Paraná
ka: პარანა

en: Paraíba
ka: პარაიბა

en: Pardubice
ka: პარდუბიცე

en: Paris
ka: პარიზი

en: Parma
ka: პარმა

en: Paro
ka: პარო

en: Pará
ka: პარა

en: Pas-de-Calais
ka: პა დე კალე

en: Pasco
ka: პასკო

en: Passoré
ka: პასორე

en: Pastaza
ka: პასტასა

en: Pasvalys
ka: პასვალისი

en: Pathum Thani
ka: პათუმ თანი

en: Pattani
ka: პატანი

en: Pavia
ka: პავია

en: Paysandú
ka: პაისანდუ

en: Pazardzhik
ka: პაზარჟიკი

en: Pedernales
ka: პედერნალესი

en: Pembroke
ka: პემბროკი

en: Pennsylvania
ka: პენსელვანია

en: Perak
ka: პერაკი

en: Peravia
ka: პერავია

en: Perlis
ka: პერლისი

en: Pernambuco
ka: პერნამბუკო

en: Pernik
ka: პერნიკი

en: Perugia
ka: პერუჯა

en: Pescara
ka: პესკარა

en: Pest
ka: პეშტი

en: Peterborough
ka: პიტერბორო

en: Petén
ka: პეტენი

en: Phatthalung
ka: პჰატჰალუნგი

en: Phayao
ka: პჰაიაუ

en: Phetchabun
ka: პჰეტჩაბუნი

en: Phetchaburi
ka: პჰეტჩაბური

en: Phichit
ka: პჰიჩიტი

en: Phitsanulok
ka: ფიტსანულოკი

en: Phnom Penh
ka: ფნომ ფენჰი

en: Phoenix Islands
ka: ფენიქსის კუნძულები

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
ka: პჰრა ნაკჰონ სი აუტთჰაია

en: Phrae
ka: პჰრე

en: Phuket
ka: პჰუეტი

en: Piacenza
ka: პიაკენცა

en: Piauí
ka: პიაუი

en: Pichincha
ka: პიჩინჩა

en: Pinar del Río
ka: პინარ-დელ-რიო

en: Pirkanmaa
ka: პირკანმაა

en: Pisa
ka: პიზა

en: Pistoia
ka: პისტოლია

en: Piura
ka: პიურა

en: Plaisance
ka: პლეზანსი

en: Planken
ka: პლანკენი

en: Plateau-Central
ka: ცენტრალური პლატო

en: Pleven
ka: პლევენი

en: Plovdiv
ka: პლოვდივი

en: Plungė
ka: პლუნგე

en: Plymouth
ka: პლიმუთი

en: Podgorica
ka: პოდგორიცა

en: Pohnpei
ka: პონპეი

en: Pointe-Noire
ka: პუენტ-ნუარი

en: Pomeroon-Supenaam
ka: პერუნი-სუპერნაამი

en: Poni
ka: პონი

en: Pool
ka: პული

en: Pordenone
ka: პორდენონე

en: Port Louis
ka: პორტ ლუისი

en: Port of Spain
ka: ესპანეთის პორტი

en: Portalegre
ka: პორტალეგრი

en: Portland
ka: პორტლანდი

en: Porto
ka: პორტო

en: Porto Novo
ka: პორტო ნოვო

en: Portsmouth
ka: პორტსმუთი

en: Portuguesa
ka: პორტუგესი

en: Postojna
ka: პოსტოინა

en: Potaro-Siparuni
ka: პოტარო-სიპარუნი

en: Potenza
ka: პოტენცა

en: Potosí
ka: პოტოსი

en: Prachin Buri
ka: პრაჩინბური

en: Prachuap Khiri Khan
ka: პაჩუაპ კჰირი კჰანი

en: Prahova
ka: პრაჰოვა

en: Praia
ka: პრაია

en: Prato
ka: პრატო

en: Presidente Hayes
ka: პრესიდენტე-ჰეისი

en: Prienai
ka: პრიენაი

en: Prince Edward Island
ka: პრინც ედვარდის კუნძული

en: Puducherry
ka: პონდიშერი

en: Puebla
ka: პუებლა

en: Puerto Plata
ka: პუერტო პლატა

en: Puerto Rico
ka: პუერტო რიკო

en: Punakha
ka: პუნაქა

en: Punjab
ka: პუნჯაბი

en: Puno
ka: პუნო

en: Puntarenas
ka: პუნტარენასი

en: Putumayo
ka: პუტუმაიო

en: Puy-de-Dôme
ka: პიუი-დე-დომი

en: Pyrénées-Atlantiques
ka: ატლანტიკური პირენეი

en: Pyrénées-Orientales
ka: აღმოსავლეთ პირენეი

en: Pärnu
ka: პიარნუ

en: Pécs
ka: პეჩი

en: Põltsamaa
ka: პილტსამაა

en: Põlva
ka: პილვა

en: Qashqadaryo
ka: კაშკადარიო

en: Qobustan
ka: გობუსტანი

en: Qom
ka: ყუმი

en: Quba
ka: ყუბა

en: Quebec
ka: კვებეკი

en: Queensland
ka: ქვინსლენდი

en: Querétaro
ka: კერეტარო

en: Quetzaltenango
ka: კესალტენანგო

en: Quezon
ka: კესონი

en: Quintana Roo
ka: კინტანა-როო

en: Quirino
ka: კირინო

en: Qusar
ka: გუსარი

en: Rabat
ka: რაბატი

en: Radviliškis
ka: რადვილიშკისი

en: Rafah
ka: რაფახი

en: Ragusa
ka: რაგუსა

en: Rajshahi
ka: რაჯშაჰი

en: Rakhine
ka: რაკჰინე

en: Rakvere
ka: რაკვერე

en: Ramallah
ka: რამალა

en: Ranong
ka: რანონგი

en: Rapla
ka: რაპლა

en: Raseiniai
ka: რასეინიაი

en: Ratchaburi
ka: რატჩაბური

en: Ratnapura
ka: რატნაპურა

en: Ravenna
ka: რავენა

en: Rayong
ka: რაიონგი

en: Razgrad
ka: რაზგრადი

en: Ra’s al Khaymah
ka: რას-ელ-ხაიმა

en: Reading
ka: რედინგი

en: Red Sea
ka: წითელი ზღვა

en: Redange
ka: რედანჟი

en: Reggio Emilia
ka: რეჯო ემილია

en: Relizane
ka: რელიზანი

en: Remich
ka: რემიხი

en: Renfrewshire
ka: რენფერვშირი

en: Republika Srpska
ka: სრპსკას რესპუბლიკა

en: Retalhuleu
ka: რეტალულეუ

en: Rhode Island
ka: როდ-აილენდი

en: Rhône
ka: რონა

en: Riau
ka: რიაუ

en: Rieti
ka: რიეტი

en: Rimini
ka: რიმინი

en: Rio Grande do Norte
ka: რიო გრანდე დე ნორტე

en: Rio Grande do Sul
ka: რიო გრანდე დო სულ

en: Rio de Janeiro
ka: რიო დე ჟანეირო

en: Risaralda
ka: რისარალდა

en: Rivas
ka: რივასი

en: River Nile
ka: მდინარე ნილოსი

en: Rivera
ka: რივერა

en: Rivers
ka: მდინარეები

en: Rizal
ka: რისალი

en: Rize
ka: რიზე

en: Rocha
ka: როჩა

en: Rogaland
ka: როგალანდი

en: Roi Et
ka: როი ეტი

en: Rokiškis
ka: როკიშკისი

en: Romblon
ka: რომბლონი

en: Rondônia
ka: რონდონია

en: Roraima
ka: რორაიმა

en: Roscommon
ka: როსკომონი

en: Rovigo
ka: როვიგო

en: Ruggell
ka: რუგელი

en: Ruse
ka: რუსე

en: Rutland
ka: რატლენდი

en: Ruyigi
ka: რუიიგი

en: Ryanggang-do
ka: იანგან-დო

en: Räpina
ka: რიაპინა

en: Río Negro
ka: რიო ნეგრო

en: Río San Juan
ka: რიო სან ხუანი

en: Rēzekne
ka: რეზეკნე

en: Rīga
ka: რიგა

en: Sa Kaeo
ka: საკეუ

en: Saarland
ka: ზაარლანდი

en: Sabah
ka: საბაჰი

en: Sabirabad
ka: საბირაბადი

en: Sacatepéquez
ka: საკატეპეკესი

en: Saga
ka: საგა

en: Sagaing
ka: საგაინგი

en: Sahel
ka: საჰელი

en: Saint Andrew
ka: სენტ ენდრიუ

en: Saint Ann
ka: სეინტ ენი

en: Saint Catherine
ka: სენტ კეტრინი

en: Saint Elizabeth
ka: სეინტ ელიზაბეტი

en: Saint George
ka: სენტ ჯორჯი

en: Saint Helena
ka: წმინდა ელენე

en: Saint James
ka: სენტ ჯეიმსი

en: Saint John
ka: სენტ ჯონი

en: Saint Joseph
ka: სენტ-ჯოზეფი

en: Saint Lawrence
ka: სენტ როურენსი

en: Saint Mary
ka: სენტ მერი

en: Saint Paul
ka: სენტ-პოლი

en: Saint Thomas
ka: სენტ ტომასი

en: Saint-Louis
ka: სენ-ლუი

en: Saitama
ka: საიტამა

en: Sakarya
ka: საქარია

en: Sakon Nakhon
ka: საკონ საკჰონი

en: Salamanca
ka: სალამანკა

en: Salerno
ka: სალერნო

en: Salgótarján
ka: შალგოტარიანი

en: Salta
ka: სალტა

en: Salto
ka: სალტო

en: Salyan
ka: სალიანი

en: Salzburg
ka: ზალცბურგი

en: Samaná
ka: სამანა

en: Samar
ka: სამარი

en: Samarqand
ka: სამარყანდა

en: Samdrup Jongkhar
ka: სამდრუპ ჯონგჰარი

en: Samegrelo-Zemo Svaneti
ka: სამეგრელო-ზემო სვანეთი

en: Samsun
ka: სამსუნი

en: Samtse
ka: სამცე

en: Samtskhe-Javakheti
ka: სამცხე-ჯავახეთი

en: Samut Prakan
ka: სამუტპრაკანი

en: Samut Sakhon
ka: სამიტსაკჰონი

en: Samut Songkhram
ka: სამუტსონგკჰრამი

en: San Cristóbal
ka: სან-კრისტობალი

en: San Fernando
ka: სან-ფერნანდო

en: San José
ka: სან ხოსე

en: San José de Ocoa
ka: სან ხოსე დე ოკო

en: San Juan
ka: სან ხუანი

en: San Luis
ka: სან ლუისი

en: San Luis Potosí
ka: სენტ-ლუისი პოტოსი

en: San Marcos
ka: სან მარკოსი

en: San Martin
ka: სან მარტინი

en: San Miguel
ka: სან მიგელი

en: San Pedro
ka: სან პედრო

en: San Pedro de Macorís
ka: სან-პედრო-დე-მაკორისი

en: San Salvador
ka: სან სალვადორი

en: San Vicente
ka: სენ ვიცენტი

en: Sancti Spíritus
ka: სანქტი-სპირიტუსი

en: Sanguié
ka: სანგვი

en: Sankt Gallen
ka: სანქტ-გალენი

en: Sankuru
ka: სანკურუ

en: Sanmatenga
ka: სანმატენგა

en: Sant Julià de Lòria
ka: სანტ-ჟულია-დე-ლორია

en: Santa Ana
ka: სანტა ანა

en: Santa Bárbara
ka: სანტა ბარბარა

en: Santa Catarina
ka: სანტა კატარინა

en: Santa Cruz
ka: სანტა კრუზი

en: Santa Cruz de Tenerife
ka: სანტა-კრუზ-დე-ტენერიფე

en: Santa Elena
ka: სანტა ელენა

en: Santa Fe
ka: სანტა ფე

en: Santa Rosa
ka: სანტა როზა

en: Santander
ka: სანტანდერი

en: Santarém
ka: სანტარემი

en: Santiago
ka: სანტიაგო

en: Santiago Rodríguez
ka: სანტიაგო როდრიგესი

en: Santiago de Cuba
ka: სანტიაგო დე კუბა

en: Santiago del Estero
ka: სანტიაგო-დელ-ესტერო

en: Santo Domingo
ka: სანტო დომინიგო

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
ka: სანტო-დომინგო-დე-ლოს-ტსაჩილასი

en: Sar-e Pul
ka: სარ-ე-პოლი

en: Saraburi
ka: სარაბური

en: Saramacca
ka: სარამაკა

en: Sarangani
ka: სარანგანი

en: Sarawak
ka: სარავაკი

en: Sarpang
ka: სარპანგი

en: Sarthe
ka: სარტა

en: Saskatchewan
ka: სასკაჩევანი

en: Sassari
ka: სასარი

en: Satakunta
ka: სატაკუნტა

en: Satu Mare
ka: სატუ-მარე

en: Satun
ka: სატუნი

en: Saue
ka: საუე

en: Savannah
ka: სავანა

en: Savoie
ka: სავოია

en: Savona
ka: სავონა

en: Saïda
ka: საიდა

en: Schaan
ka: შანი

en: Schaffhausen
ka: შაფჰაუზენი

en: Schleswig-Holstein
ka: შლესვიგ-ჰოლსტაინი

en: Schwyz
ka: შვიცი

en: Scotland
ka: შოტლანდია

en: Segovia
ka: სეგოვია

en: Seine-Maritime
ka: ზღვისპირა სენა

en: Seine-Saint-Denis
ka: სენა სენ-დენი

en: Selangor
ka: სელანგორი

en: Selenge
ka: სელენგე

en: Selibe Phikwe
ka: სელები-პჰიკვე

en: Sennar
ka: სენარი

en: Sergipe
ka: სერჟიპე

en: Serravalle
ka: სერრავალლე

en: Setúbal
ka: სეტუბალი

en: Sevastopol
ka: სევასტოპოლი

en: Sevilla
ka: სევილია

en: Sfax
ka: სფაქსი

en: Shabwah
ka: შაბვა

en: Shan
ka: შანი

en: Sheffield
ka: შეფფილდი

en: Shida Kartli
ka: შიდა ქართლი

en: Shiga
ka: შიგა

en: Shimane
ka: სიმანე

en: Shizuoka
ka: სიზუოკა

en: Shkodër
ka: შკოდერი

en: Shropshire
ka: შროპშირი

en: Shumen
ka: შუმენი

en: Shymkent
ka: შიმქენთი

en: Si Sa Ket
ka: სისაკეტი

en: Sibiu
ka: სიბიუ

en: Siena
ka: სიენა

en: Siirt
ka: სიირთი

en: Sikkim
ka: სიკიმი

en: Silistra
ka: სილისტრა

en: Sillamäe
ka: სილამიაე

en: Sinaloa
ka: სინალოი

en: Sindh
ka: სინდჰი

en: Sing Buri
ka: სინგბური

en: Sinop
ka: სინოპი

en: Sint Maarten
ka: სინტ-მარტენი

en: Sipaliwini
ka: სიპალივინი

en: Siquijor
ka: სიკიხორი

en: Siracusa
ka: სირაკუზა

en: Sirdaryo
ka: სირდარია

en: Sissili
ka: სისილი

en: Sivas
ka: სივასი

en: Skikda
ka: სკიკდა

en: Skuodas
ka: სკუოდასი

en: Sligo
ka: სლაიგო

en: Sliven
ka: სილვენი

en: Smolyan
ka: სმოლიანი

en: Sofia
ka: სოფია

en: Sololá
ka: სოლოლა

en: Solothurn
ka: ზოლოთურნი

en: Somali
ka: სომალი

en: Somerset
ka: სომერსეტი

en: Somme
ka: სომა

en: Somogy
ka: შომოძი

en: Sondrio
ka: სონდრიო

en: Songkhla
ka: სონგკჰლა

en: Sonora
ka: სონორა

en: Sonsonate
ka: სონსონატი

en: Sopron
ka: შოპრონი

en: Soria
ka: სორია

en: Soriano
ka: სორიანო

en: Sorsogon
ka: სორსოგონი

en: Souk Ahras
ka: სუკ აჰრასი

en: Soum
ka: სუმი

en: Sourou
ka: სურუ

en: Sousse
ka: სუსი

en: South
ka: სამხრეთი

en: South Australia
ka: სამხრეთი ავსტრალია

en: South Carolina
ka: სამხრეთი კაროლინა

en: South Cotabato
ka: სამხრეთი კოტაბატო

en: South Dakota
ka: სამხრეთი დაკოტა

en: South Darfur
ka: სამხრეთ დარფური

en: South East
ka: სამხრეთ-აღმოსავლეთი

en: South West
ka: სამხრეთ-დასავლეთი

en: Southampton
ka: საუზჰემპტონი

en: Southern
ka: სამხრეთ

en: Southern Leyte
ka: სამხრეთი ლეიტე

en: Southland
ka: საუთლენდი

en: Staffordshire
ka: საფორდშირი

en: Stann Creek
ka: სტან-კრიკი

en: Stara Zagora
ka: სტარა ზაგორა

en: Stirling
ka: სტირლინგი

en: Suceava
ka: სუჩავა

en: Suchitepéquez
ka: სუჩიტეპეკესი

en: Sucre
ka: სუკრე

en: Sucumbíos
ka: სუკუმბიოსი

en: Sud-Kivu
ka: სამხრეთი-კივუ

en: Sud-Ouest
ka: სამხრეთ-დასავლეთი რეგიონი

en: Sud-Ubangi
ka: სამხრეთი უბანგი

en: Suffolk
ka: სუფოლკი

en: Sughd
ka: სოღდი

en: Sukhothai
ka: სუქოტაი

en: Sultan Kudarat
ka: სულტან კუდარატი

en: Sulu
ka: სული

en: Suphan Buri
ka: სუპჰანბური

en: Surat Thani
ka: სურათ თჰანი

en: Surigao del Norte
ka: ჩრდილოეთი სურიგაო

en: Surigao del Sur
ka: სამხრეთი სურიგაო

en: Surin
ka: სურინი

en: Surrey
ka: სარი

en: Surxondaryo
ka: სურხანდარიო

en: Sutton
ka: სატონი

en: Sylhet
ka: სილჰეტი

en: Syunik'
ka: სიუნიკი

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
ka: საბოლჩი-სატმარი-ბერეგი

en: Szeged
ka: სეგედი

en: Szekszárd
ka: სეკსარდი

en: Szolnok
ka: სოლნოკი

en: Szombathely
ka: სომბატჰეი

en: Székesfehérvár
ka: სეკეშფეჰერვარი

en: Sánchez Ramírez
ka: სანჩეს-რამირესი

en: São Paulo
ka: საო პაულო

en: São Vicente
ka: სან-ვისენტი

en: Séno
ka: სენო

en: Sétif
ka: სეტიფი

en: Sühbaatar
ka: სუხე-ბატორი

en: Sălaj
ka: სელაჟი

en: Tabasco
ka: ტაბასკო

en: Tabora
ka: ტაბორა

en: Tacna
ka: ტაკნა

en: Tacuarembó
ka: ტაკუარემბო

en: Taipei
ka: ტაიპეი

en: Tak
ka: ტაკი

en: Talas
ka: ტალასი

en: Tallinn
ka: ტალინი

en: Tamanrasset
ka: ტამანრასეტი

en: Tamaulipas
ka: ტამაულიპასი

en: Tambacounda
ka: ტამბაკუნდა

en: Tanganyika
ka: ტანგანიიკა

en: Tanintharyi
ka: ტანინტჰარიი

en: Taoyuan
ka: ტაოიუანი

en: Tapa
ka: ტაპა

en: Tapoa
ka: ტაპოა

en: Taranaki
ka: ტარანაკი

en: Taranto
ka: ტარანტო

en: Tarapacá
ka: ტარაპაკა

en: Targovishte
ka: ტირგოვიშტე

en: Tarija
ka: ტარიხა

en: Tarlac
ka: ტარლაკი

en: Tarn
ka: ტარნი

en: Tartu
ka: ტარტუ

en: Tasman
ka: ტასმანია

en: Tasmania
ka: ტასმანია

en: Tatabánya
ka: ტატაბანია

en: Tataouine
ka: ტატაუინი

en: Tauragė
ka: ტაურაგე

en: Tawi-Tawi
ka: ტავი-ტავი

en: Tbilisi
ka: თბილისი

en: Tekirdağ
ka: თექირდაღი

en: Teleorman
ka: ტელეორმანი

en: Telšiai
ka: ტელშიაი

en: Tennessee
ka: ტენესი

en: Teramo
ka: ტერამო

en: Terengganu
ka: ტრენგანუ

en: Terni
ka: ტერნი

en: Territoire de Belfort
ka: ბელფორის ტერიტორია

en: Teruel
ka: ტერუელი

en: Texas
ka: ტეხასი

en: Thimphu
ka: თხიმფხუ

en: Tiaret
ka: ტიარეტი

en: Ticino
ka: ტიჩინო

en: Tierra del Fuego
ka: ცეცხლოვანი მიწის პროვინცია

en: Tindouf
ka: ტინდუფი

en: Tissemsilt
ka: ტისემსილტი

en: Tivat
ka: ტივატი

en: Tizi Ouzou
ka: ტიზი უზუ

en: Tlaxcala
ka: ტლასკალი

en: Tlemcen
ka: თლემსენი

en: Toamasina
ka: ტუამასინა

en: Tocantins
ka: ტოკანტისი

en: Tochigi
ka: ტოტიგი

en: Tokat
ka: თოქათი

en: Tokushima
ka: ტოკუშიმა

en: Tokyo
ka: ტოკიო

en: Toledo
ka: ტოლედო

en: Toliara
ka: ტულიარა

en: Tolima
ka: ტოლიმა

en: Tolna
ka: ტოლნა

en: Tombouctou
ka: ტამბუქტუ

en: Tongatapu
ka: ტონგატაპუ

en: Totonicapán
ka: ტოტონიკაპანი

en: Tottori
ka: ტოტორი

en: Tovuz
ka: თოუზი

en: Toyama
ka: ტოიამა

en: Tozeur
ka: ტაუზერი

en: Trabzon
ka: ტრაპიზონი

en: Trakai
ka: ტრაკაი

en: Trang
ka: ტრანგი

en: Trapani
ka: ტრაპანი

en: Trashigang
ka: ტრაშიგანგი

en: Trat
ka: ტრატი

en: Treinta y Tres
ka: ტრეინტა-ი-ტრესი

en: Trelawny
ka: ტრილანი

en: Trento
ka: ტრენტო

en: Treviso
ka: ტრევისო

en: Triesen
ka: ტრიზენი

en: Triesenberg
ka: ტრიზენბერგი

en: Trieste
ka: ტრიესტი

en: Trincomalee
ka: ტრინკომალი

en: Tripura
ka: ტრიპურა

en: Tristan da Cunha
ka: ტრისტან-და-კუნია

en: Trongsa
ka: ტრონგსა

en: Trujillo
ka: ტრუხილიო

en: Tshopo
ka: ჩოპო

en: Tshuapa
ka: ჩუაპა

en: Tsirang
ka: ცირანგი

en: Tubas
ka: ტუბები

en: Tucumán
ka: ტუკუმანი

en: Tulcea
ka: ტულჩა

en: Tumbes
ka: ტუმბესი

en: Tunceli
ka: თუნჯელი

en: Tungurahua
ka: ტუნგურაუი

en: Tunis
ka: ტუნისი

en: Turkana
ka: ტურკანა

en: Tuy
ka: ტუი

en: Táchira
ka: ტაჩირა

en: Tébessa
ka: ტებესა

en: Tõrva
ka: ტირვა

en: Töv
ka: ტუვე

en: Türi
ka: ტიური

en: Ubon Ratchathani
ka: უბონ რატჩატჰანი

en: Ucayali
ka: უკაიალი

en: Udine
ka: უდინე

en: Udon Thani
ka: უდონ თჰანი

en: Ukmergė
ka: უკმერგე

en: Ulaanbaatar
ka: ულაანბატორი

en: Ulster
ka: ოლსტერი

en: Umbria
ka: უმბრია

en: Umm al Qaywayn
ka: უმ-ელ-ქაივინაინი

en: United States Minor Outlying Islands
ka: შეერთებული შტატების მცირე გარემდებარე კუნძულები

en: Unity
ka: იუნითი

en: Upper Demerara-Berbice
ka: ზემო დემერარა-ბერბისი

en: Upper East
ka: ზედა აღმოსავლეთი

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
ka: ზედა ტაკუტუ-ზედა ესეკვიბო

en: Upper West
ka: ზედა დასავლეთი

en: Uri
ka: ური

en: Usulután
ka: უსულუტანი

en: Utah
ka: იუტა

en: Utena
ka: უტენა

en: Uthai Thani
ka: უთაი თანი

en: Utrecht
ka: უტრეხტი

en: Uttar Pradesh
ka: უტარ პრადეში

en: Uttaradit
ka: უტარადიტი

en: Uusimaa
ka: უუსიმაა

en: Uvs
ka: უვსი

en: Uíge
ka: უიჟე

en: Uşak
ka: უშაქი

en: Vaduz
ka: ვადუზი

en: Val-de-Marne
ka: ვალ-დე-მარნი

en: Valais
ka: ვალესი

en: Valencia
ka: ვალენსია

en: Valga
ka: ვალგამაა

en: Valladolid
ka: ვალადოლიდი

en: Valle
ka: ვალიე

en: Valle del Cauca
ka: ვალიე-დელ-კაუკა

en: Valletta
ka: ვალეტა

en: Valparaíso
ka: ვალპარაისო

en: Valverde
ka: ვალვერდე

en: Van
ka: ვანი

en: Var
ka: ვარი

en: Varese
ka: ვარესე

en: Varna
ka: ვარნა

en: Varėna
ka: ვარენა

en: Vas
ka: ვაცი

en: Vaslui
ka: ვასლუი

en: Vaucluse
ka: ვოკლუზი

en: Vaud
ka: ვაუდი

en: Veliko Tarnovo
ka: ველიკო-ტარნოვო

en: Vendée
ka: ვანდე

en: Veneto
ka: ვენეტო

en: Ventspils
ka: ვენტსპილსი

en: Veraguas
ka: ვერაგუასი

en: Verbano-Cusio-Ossola
ka: ვერბანო-კუსიო-ოსოლა

en: Vercelli
ka: ვერჩელი

en: Vermont
ka: ვერმონტი

en: Verona
ka: ვერონა

en: Vestfold og Telemark
ka: ვესტფოლდი და ტელემარკი

en: Vestland
ka: ვესტლენდი

en: Veszprém
ka: ვესპრემი

en: Viana do Castelo
ka: ვიანა-დუ-კაშტელუ

en: Vibo Valentia
ka: ვიბო ვალენტია

en: Vicenza
ka: ვიჩენცა

en: Vichada
ka: ვიჩადა

en: Victoria
ka: ვიქტორია

en: Vidin
ka: ვიდინი

en: Vienne
ka: ვიენა

en: Viken
ka: ვიკენი

en: Vila Real
ka: ვილა რეალი

en: Viljandi
ka: ვილიანდი

en: Vilkaviškis
ka: ვილკავიშკისი

en: Villa Clara
ka: ვილია კლარა

en: Vilnius
ka: ვილნუსი

en: Virgin Islands, U.S.
ka: ვირჯინიის კუნძულები, აშშ.

en: Virginia
ka: ვირჯინია

en: Viseu
ka: ვიზეუ

en: Viterbo
ka: ვიტერბო

en: Vlorë
ka: ვლორა

en: Volta
ka: ვოლტა

en: Vorarlberg
ka: ვორარლბერგი

en: Vosges
ka: ვოგეზი

en: Vrancea
ka: ვრანჩი

en: Vratsa
ka: ვრაცა

en: Vâlcea
ka: ვილჩის ჟუდეცი

en: Võru
ka: ვირუ

en: Waikato
ka: უაკაიტო

en: Wakayama
ka: ვაკაიამა

en: Wake Island
ka: უეიკ აილენდი

en: Wakefield
ka: უეიკფილდი

en: Wangdue Phodrang
ka: ანგდუე პჰოდრანგი

en: Wanica
ka: ვანიკა

en: Wardak
ka: ვარდაკი

en: Warwickshire
ka: უორვიკშირი

en: Washington
ka: ვაშინგტონი

en: Waterford
ka: უოტერფორდი

en: West
ka: დასავლეთი

en: West Bengal
ka: დასავლეთი ბენგალი

en: West Coast
ka: უესტ კოსტი

en: West Darfur
ka: დასავლეთ დარფური

en: West Lothian
ka: დასავლეთი ლოსიანი

en: West Virginia
ka: დასავლეთი ვირჯინია

en: Western
ka: დასავლური

en: Western Australia
ka: დასავლეთ ავსტრალია

en: Western Cape
ka: დასავლეთი კაპლანდი

en: Westmeath
ka: უესტმითის

en: Westminster
ka: უესტმინსტერი

en: Westmoreland
ka: უესტმორლენდი

en: Wexford
ka: უექსფორდი

en: White Nile
ka: თეთრი ნილოსი

en: Wicklow
ka: უიკლოუ

en: Wiltshire
ka: უილტშირი

en: Wiltz
ka: ვილცი

en: Wisconsin
ka: უისკონსინი

en: Worcestershire
ka: ვუსტერშირი

en: Wotje
ka: ვოტიე

en: Wyoming
ka: ვაიომინგი

en: Xorazm
ka: ხორეზმი

en: Yagha
ka: იაღა

en: Yala
ka: იალა

en: Yalova
ka: იალოვა

en: Yamagata
ka: იამაგატა

en: Yamaguchi
ka: იამაგუჩი

en: Yamanashi
ka: იამანაში

en: Yambol
ka: იამბოლი

en: Yamoussoukro
ka: იამუსუკრო

en: Yangon
ka: იანგონი

en: Yaracuy
ka: იარაკუი

en: Yaren
ka: იარენი

en: Yasothon
ka: იასოთჰონი

en: Yatenga
ka: იატენგა

en: Yazd
ka: იეზდი

en: Yogyakarta
ka: ჯოკიაკარტა

en: Yonne
ka: იონა

en: York
ka: იორკი

en: Yoro
ka: იორო

en: Yozgat
ka: იოზგათი

en: Yucatán
ka: იუკატანი

en: Yukon
ka: იუკონი

en: Yuma
ka: იუმა

en: Yvelines
ka: იველინი

en: Zacapa
ka: საკაპა

en: Zacatecas
ka: საკატეკასი

en: Zaire
ka: ზაირი

en: Zala
ka: ზალა

en: Zalaegerszeg
ka: ზალაეგერსეგი

en: Zambales
ka: ზამბალესი

en: Zambezi
ka: ზამბეზი

en: Zamboanga Sibugay
ka: ზამბოანგა სიბუგაი

en: Zamboanga del Norte
ka: ჩრდილოეთი სამბოანგა

en: Zamboanga del Sur
ka: სამხრეთი ზამგოანგა

en: Zamora
ka: ზამორა

en: Zamora Chinchipe
ka: სამორა-ჩინჩიპე

en: Zaqatala
ka: ზაქათალა

en: Zaragoza
ka: სარაგოსა

en: Zarasai
ka: ზარასაი

en: Zeeland
ka: ზელანდია

en: Zhemgang
ka: ჟემგანგი

en: Ziguinchor
ka: ზიგინშორი

en: Zinder
ka: ზინდერი

en: Ziro
ka: ზირო

en: Zlín
ka: ზლინი

en: Zomba
ka: ზომბა

en: Zondoma
ka: ზონდომა

en: Zonguldak
ka: ზონგულდაქი

en: Zoundwéogo
ka: ზუნდვეოგო

en: Zug
ka: ცუგი

en: Zulia
ka: სულია

en: Zürich
ka: ციურიხი

en: Ávila
ka: ავილი

en: Çanakkale
ka: ჩანაქკალე

en: Çankırı
ka: ჩანქირი

en: Çorum
ka: ჩორუმი

en: Équateur
ka: ეკვატორიალი

en: Évora
ka: ევორა

en: Ñeembucú
ka: ნიეემბუკუ

en: Ömnögovĭ
ka: უმნეგოვი

en: Övörhangay
ka: უვერხანგაი

en: Ústí nad Labem
ka: უსტი ნად ლებემი

en: České Budějovice
ka: ჩესკე ბუდეიოვიცე

en: İstanbul
ka: ისტანბული

en: İzmir
ka: იზმირი

en: Świętokrzyskie
ka: შვენტოკჟისკიე

en: Şanlıurfa
ka: შანლიურფა

en: Şırnak
ka: შირნაქი

en: Šakiai
ka: შაკიაი

en: Šalčininkai
ka: შალჩინინკაი

en: Šiauliai
ka: შიაულიაი

en: Šilalė
ka: შილალი

en: Šilutė
ka: შილუტე

en: Širvintos
ka: შირვინტოსი

en: Švenčionys
ka: შვენჩიონისი
