iso_3166-1 - en to km translation catalogue (425 entries)

en: Afghanistan
km: អាហ្វហ្កានីស្ថាន

en: Albania
km: អាល់បានី

en: Algeria
km: អាល់ហ្សេរី

en: American Samoa
km: សាម័រអាមេរិក

en: Andorra
km: អង់ដូរ៉ា

en: Angola
km: អង់ហ្គោឡា

en: Anguilla
km: អង់ហ្កីឡា

en: Antarctica
km: អង់តាក់ទិច

en: Antigua and Barbuda
km: អង់ទីហ្កា និង បាប៊ុយដា

en: Arab Republic of Egypt
km: សាធារណរដ្ឋអារ៉ាប់អេហ្ស៊ីប

en: Argentina
km: អាហ្សង់ទីន

en: Argentine Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្សង់ទីន

en: Armenia
km: អាមេនី

en: Aruba
km: អារូបា

en: Australia
km: អូស្ត្រាលី

en: Austria
km: អូទ្រីស

en: Azerbaijan
km: អាស៊ែបៃហ្សង់

en: Bahamas
km: បាហាម៉ា

en: Bahrain
km: បារ៉ែន

en: Bangladesh
km: បង់ក្លាដែស

en: Barbados
km: បាបាដុស

en: Belarus
km: បេឡារុស

en: Belgium
km: បែល​ហ្ស៊ិក

en: Belize
km: បេលី

en: Benin
km: បេណាំង

en: Bermuda
km: ប៊ែម៊ុដា

en: Bhutan
km: ប៊ូតង់

en: Bolivarian Republic of Venezuela
km: សាធារណរដ្ឋបូលីវាវ៉េណេស៊ុយអេឡា

en: Bolivia
km: បូលីវី

en: Bolivia, Plurinational State of
km: បូលីវី (រដ្ឋពហុជាតិ)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
km: បូស្នី ស៊ីន អ៊ីស្តាំធូស និង​សាបា

en: Bosnia and Herzegovina
km: បូស្ន៊ី និង ហឺហ្ស៊េហ្កោវីណា

en: Botswana
km: បុតស្វាណា

en: Bouvet Island
km: កោះ​ប៊ូវ៉ែត

en: Brazil
km: ប្រេស៊ីល

en: British Indian Ocean Territory
km: ដែនដីអង់គ្លេសឯមហាសមុទ្រឥណ្ឌា

en: British Virgin Islands
km: កោះ​វីជីនអង់គ្លេស

en: Brunei Darussalam
km: ព្រុយណេដារ៉ូសាឡឹម

en: Bulgaria
km: ប៊ុលហ្ការី

en: Burkina Faso
km: បួគីណាហ្វាសូ

en: Burundi
km: ប៊ូរុនឌី

en: Cabo Verde
km: កាប់វែរ

en: Cambodia
km: កម្ពុជា

en: Cameroon
km: កាមេរូន

en: Canada
km: កាណាដា

en: Cayman Islands
km: កោះ​កៃម៉ង់

en: Central African Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​កណ្ដាល

en: Chad
km: ឆាដ

en: Chile
km: ស៊ីលី

en: China
km: ចិន

en: Christmas Island
km: កោះ​គ្រីស្តម៉ាស

en: Cocos (Keeling) Islands
km: កោះ​កូកូ (ឃីលីង)

en: Colombia
km: កូឡុំប៊ី

en: Commonwealth of Dominica
km: សហសុខុមាលភាព​ដូមីនីក

en: Commonwealth of the Bahamas
km: សហសុខុមាលភាពបាហាម៉ា

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
km: សហសុខុមាលភាព​កោះ​ម៉ារៀណា​ភាគ​ខាង​ជើង

en: Comoros
km: កូម័រ

en: Congo
km: កុងហ្គោ

en: Congo, The Democratic Republic of the
km: កុងហ្គោ (សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យ)

en: Cook Islands
km: កោះកូក

en: Costa Rica
km: កូស្តារីកា

en: Croatia
km: ក្រូអាស៊ី

en: Cuba
km: គុយបា

en: Curaçao
km: កួរ៉ាកាវ

en: Cyprus
km: ស៊ីប

en: Czech Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ឆែក

en: Czechia
km: ឆែក

en: Côte d'Ivoire
km: កូតឌីវ័រ

en: Democratic People's Republic of Korea
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ប្រជាធិបតេយ្យ​កូរ៉េ

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
km: សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យសៅតូម៉េ និង ប្រាំងស៊ីប

en: Democratic Republic of Timor-Leste
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ទីម័រខាងកើត

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
km: សាធារណរដ្ឋសង្គមនិយមប្រជាធិបតេយ្យស្រីលង្កា

en: Denmark
km: ដាណឺម៉ាក

en: Djibouti
km: ជីប៊ូទី

en: Dominica
km: ដូមីនីក

en: Dominican Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ដូមីនីកែន

en: Eastern Republic of Uruguay
km: សាធារណរដ្ឋភាគខាងកើតអ៊ុយរូហ្កាយ

en: Ecuador
km: អេក្វាទ័រ

en: Egypt
km: អេហ្ស៊ីប

en: El Salvador
km: អែលសាល់វ៉ាឌ័រ

en: Equatorial Guinea
km: ហ្គីណេ​អេក្វាទ័រ

en: Eritrea
km: អេរីត្រេ

en: Estonia
km: អេស្តូនី

en: Eswatini
km: ស្វាស៊ីឡង់

en: Ethiopia
km: អេត្យូពី

en: Falkland Islands (Malvinas)
km: កោះ​ហ្វ៉កឡង់ (ម៉ាល់វីណា)

en: Faroe Islands
km: កោះ​ហ្វារ៉ូ

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​សហព័ន្ធ​អេត្យូពី

en: Federal Democratic Republic of Nepal
km: សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យសហព័ន្ធនេប៉ាល់

en: Federal Republic of Germany
km: សាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់

en: Federal Republic of Nigeria
km: សាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធនីហ្សេរីយ៉ា

en: Federal Republic of Somalia
km: សាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធសូម៉ាលី

en: Federated States of Micronesia
km: រដ្ឋសហព័ន្ធមីក្រូណេស៊ី

en: Federative Republic of Brazil
km: សាធារណរដ្ឋសហព័ន្ធប្រេស៊ីល

en: Fiji
km: ហ្វ៊ីជី

en: Finland
km: ហ្វាំងឡង់

en: France
km: បារាំង

en: French Guiana
km: ហ្កីណាបារាំង

en: French Polynesia
km: ប៉ូលីណេស៊ី​បារាំង

en: French Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​បារាំង​

en: French Southern Territories
km: ដែនដីភាគខាងត្បូងបារាំង

en: Gabon
km: ហ្គាបុង

en: Gabonese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គាបុង

en: Gambia
km: ហ្កំប៊ី

en: Georgia
km: ហ្ស៊កហ្ស៊ី

en: Germany
km: អាល្លឺម៉ង់

en: Ghana
km: ហ្កាណា

en: Gibraltar
km: ហ្ស៊ីប្រាល់តា

en: Grand Duchy of Luxembourg
km: ចក្រពត្តិលុចសំបួ

en: Greece
km: ក្រិក

en: Greenland
km: ហ្គ្រោអង់ឡង់

en: Grenada
km: ហ្គ្រើណាដ

en: Guadeloupe
km: ក្វាដឡូប

en: Guam
km: ហ្កាំ

en: Guatemala
km: ក្វាតេម៉ាឡា

en: Guernsey
km: ហ្គេនស៊ី

en: Guinea
km: ហ្គីណេ

en: Guinea-Bissau
km: ហ្គីណេប៊ីស្សូ

en: Guyana
km: ហ្គីយ៉ាន

en: Haiti
km: ហៃទី

en: Hashemite Kingdom of Jordan
km: ព្រះរាជាណាចក្រហ្ស៊កដានី

en: Heard Island and McDonald Islands
km: កោះហឺដ និងកោះមេកដូណាល់

en: Hellenic Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ក្រិក

en: Holy See (Vatican City State)
km: ព្រះរាជវាំងពិសិដ្ឋ (បុរីវ៉ាទីកង់)

en: Honduras
km: ហុងឌូរ៉ាស

en: Hong Kong
km: ហុងកុង

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
km: តំបន់រដ្ឋបាលពិសេសហុងកុងនៃប្រទេសចិន

en: Hungary
km: ហុងគ្រី

en: Iceland
km: អ៊ីស្លង់

en: Independent State of Papua New Guinea
km: រដ្ឋឯករាជ្យប៉ាពូអាស៊ីនូវែលហ្គីណេ

en: Independent State of Samoa
km: រដ្ឋឯករាជ្យសាម័រ

en: India
km: ឥណ្ឌា

en: Indonesia
km: ឥណ្ឌូណេស៊ី

en: Iran
km: អ៊ីរ៉ង់

en: Iran, Islamic Republic of
km: ​អ៊ីរ៉ង់ (សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​)

en: Iraq
km: អ៊ីរ៉ាក់

en: Ireland
km: អៀរឡង់

en: Islamic Republic of Afghanistan
km: សាធារណរដ្ឋអ៊ីស្លាមអាហ្វហ្កានីស្ថាន

en: Islamic Republic of Iran
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​អ៊ីរ៉ង់

en: Islamic Republic of Mauritania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​ម៉ូរីតានី​

en: Islamic Republic of Pakistan
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីស្លាម​ប៉ាគីស្ថាន

en: Isle of Man
km: កោះម៉ង់

en: Israel
km: អ៊ីស្រាអែល

en: Italian Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អ៊ីតាលី

en: Italy
km: អ៊ីតាលី

en: Jamaica
km: ហ្សាម៉ាអ៊ីក

en: Japan
km: ជប៉ុន

en: Jersey
km: ហ្ស៊េស៊ី

en: Jordan
km: ហ្ស៊កដានី

en: Kazakhstan
km: កាហ្សាក់ស្ថាន

en: Kenya
km: កេនយ៉ា

en: Kingdom of Bahrain
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​​បារ៉ែន

en: Kingdom of Belgium
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​បែល​ហ្ស៊ិក

en: Kingdom of Bhutan
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ប៊ូតង់

en: Kingdom of Cambodia
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា

en: Kingdom of Denmark
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ដាណឺម៉ាក

en: Kingdom of Eswatini
km: ព្រះរាជាណាចក្រស្វាស៊ីឡង់

en: Kingdom of Lesotho
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ឡេសូតូ

en: Kingdom of Morocco
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ម៉ារ៉ុក

en: Kingdom of Norway
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ន័រវែស

en: Kingdom of Saudi Arabia
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត

en: Kingdom of Spain
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​អេស្ប៉ាញ

en: Kingdom of Sweden
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ស៊ុយអែត

en: Kingdom of Thailand
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​ថៃ

en: Kingdom of Tonga
km: ព្រះរាជាណាចក្រ​តុងហ្កា

en: Kingdom of the Netherlands
km: ព្រះរាជាណាចក្រហូឡង់

en: Kiribati
km: គិរីបាទី

en: Korea, Democratic People's Republic of
km: កូរ៉េ (សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ប្រជាធិបតេយ្យ​​)

en: Korea, Republic of
km: កូរ៉េ (សាធារណរដ្ឋ)

en: Kuwait
km: គូវ៉ែត

en: Kyrgyz Republic
km: សាធារណរដ្ឋកៀហ្ស៊ីស៊ីស្ថាន

en: Kyrgyzstan
km: កៀហ្ស៊ីស៊ីស្ថាន

en: Lao People's Democratic Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​ប្រជាធិបតេយ្យ​​ប្រជាមានិត​ឡាវ

en: Laos
km: ឡាវ

en: Latvia
km: ឡេតូនី

en: Lebanese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​លីបង់

en: Lebanon
km: លីបង់

en: Lesotho
km: ឡេសូតូ

en: Liberia
km: លីបេរីយ៉ា

en: Libya
km: លីប៊ី

en: Liechtenstein
km: លិចតិនស្តាញ

en: Lithuania
km: លីទុយអានី

en: Luxembourg
km: លុចសំបួ

en: Macao
km: ម៉ាកាវ

en: Macao Special Administrative Region of China
km: តំបន់រដ្ឋបាលពិសេសម៉ាកាវនៃប្រទេសចិន

en: Madagascar
km: ម៉ាដាហ្កាស្កា

en: Malawi
km: ម៉ាឡាវី

en: Malaysia
km: ម៉ាឡេស៊ី

en: Maldives
km: ម៉ាល់ឌីវ

en: Mali
km: ម៉ាលី

en: Malta
km: ម៉ាល់ត៍

en: Marshall Islands
km: កោះម៉ាសាល់

en: Martinique
km: ម៉ាសជីនិក

en: Mauritania
km: ម៉ូរីតានី

en: Mauritius
km: ម៉ូរីស

en: Mayotte
km: ម៉ាយុត្តិ

en: Mexico
km: មុិកស៊ិក

en: Micronesia, Federated States of
km: មីក្រូណេស៊ី (រដ្ឋសហព័ន្ធ)

en: Moldova
km: ម៉ុលដាវី

en: Moldova, Republic of
km: ម៉ុលដាវី (សាធារណរដ្ឋ)

en: Monaco
km: ម៉ូណាកូ

en: Mongolia
km: ម៉ុងហ្គោលី

en: Montenegro
km: ម៉ុងតេណេហ្គ្រោ

en: Montserrat
km: ម៉ុងស៊ែរ៉ា

en: Morocco
km: ម៉ារ៉ុក

en: Mozambique
km: ម៉ូសំប៊ិក

en: Myanmar
km: មីយ៉ាន់ម៉ា

en: Namibia
km: ណាមីប៊ី

en: Nauru
km: ណូរូ

en: Nepal
km: នេប៉ាល់

en: Netherlands
km: ហូឡង់

en: New Caledonia
km: នូវែលកាលេដូនី

en: New Zealand
km: នូវែលសេឡង់

en: Nicaragua
km: នីការ៉ាហ្កា

en: Niger
km: នីហ្សេ

en: Nigeria
km: នីហ្សេរីយ៉ា

en: Niue
km: នីវេ

en: Norfolk Island
km: កោះន័រហ្វូក

en: North Korea
km: កូរ៉េខាងជើង

en: North Macedonia
km: ម៉ាសេដ្វានខាងជើង

en: Northern Mariana Islands
km: កោះ​ម៉ារៀណា​ភាគ​ខាង​ជើង

en: Norway
km: ន័រវែស

en: Oman
km: អូម៉ង់

en: Pakistan
km: ប៉ាគីស្ថាន

en: Palau
km: ប៉ាឡូ

en: Palestine, State of
km: ប៉ាឡេស្ទីន (រដ្ឋ)

en: Panama
km: ប៉ាណាម៉ា

en: Papua New Guinea
km: ប៉ាពូអាស៊ីនូវែលហ្គីណេ

en: Paraguay
km: ប៉ារ៉ាហ្កាយ

en: People's Democratic Republic of Algeria
km: សាធារណរដ្ឋប្រជាធិបតេយ្យប្រជាមានិតអាល់ហ្សេរី

en: People's Republic of Bangladesh
km: សាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតបង់ក្លាដែស

en: People's Republic of China
km: សាធារណរដ្ឋ​ប្រជាមានិត​ចិន

en: Peru
km: ប៉េរូ

en: Philippines
km: ហ្វ៊ីលីពីន

en: Pitcairn
km: ពិតគៀរ

en: Plurinational State of Bolivia
km: រដ្ឋពហុជាតិបូលីវី

en: Poland
km: ប៉ូឡូញ

en: Portugal
km: ព័រទុយហ្កាល់

en: Portuguese Republic
km: សាធារណរដ្ឋព័រទុយហ្កាល់

en: Principality of Andorra
km: ក្សត្របុរីអង់ដូរ៉ា

en: Principality of Liechtenstein
km: ក្សត្របុរីលិចតិនស្តាញ

en: Principality of Monaco
km: ក្សត្របុរីម៉ូណាកូ

en: Puerto Rico
km: ព័រតូរីកូ

en: Qatar
km: កាតា

en: Republic of Albania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អាល់បានី

en: Republic of Angola
km: សាធារណ​រដ្ឋ​អង់ហ្គោឡា

en: Republic of Armenia
km: សាធារណរដ្ឋ​អាមេនី

en: Republic of Austria
km: សាធារណរដ្ឋ​អូទ្រីស

en: Republic of Azerbaijan
km: សាសាធារណរដ្ឋអាស៊ែបៃហ្សង់

en: Republic of Belarus
km: សាធារណរដ្ឋ​​បេឡារុស

en: Republic of Benin
km: សាធារណរដ្ឋ​បេណាំង

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
km: សាធារណ​រដ្ឋ​បូស្ន៊ី និង ​ហឺហ្ស៊េហ្កោវីណា

en: Republic of Botswana
km: សាធារណ​រដ្ឋ​បុតស្វាណា

en: Republic of Bulgaria
km: សាធារណរដ្ឋប៊ុលហ្ការី

en: Republic of Burundi
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៊ូរុនឌី

en: Republic of Cabo Verde
km: សាធារណរដ្ឋ​កាប់វែរ

en: Republic of Cameroon
km: សាធារណរដ្ឋ​កាមេរូន

en: Republic of Chad
km: សាធារណរដ្ឋ​ឆាដ

en: Republic of Chile
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ី​លី

en: Republic of Colombia
km: សាធារណ​រដ្ឋ​កូឡុំប៊ី

en: Republic of Costa Rica
km: សាធារណរដ្ឋ​កូស្តារីកា

en: Republic of Croatia
km: សាធារណរដ្ឋក្រូអាស៊ី

en: Republic of Cuba
km: សាធារណរដ្ឋ​គុយបា

en: Republic of Cyprus
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ីប

en: Republic of Côte d'Ivoire
km: សាធារណរដ្ឋកូតឌីវ័រ

en: Republic of Djibouti
km: សាធារណរដ្ឋ​ជីប៊ូទី

en: Republic of Ecuador
km: សាធារណរដ្ឋអេក្វាទ័រ

en: Republic of El Salvador
km: សាធារណរដ្ឋ​អែលសាល់វ៉ាឌ័រ

en: Republic of Equatorial Guinea
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គីណេ​អេក្វាទ័រ

en: Republic of Estonia
km: សាធារណរដ្ឋ​អេស្តូនី

en: Republic of Fiji
km: សាធារណរដ្ឋ​​ហ្វ៊ីជី

en: Republic of Finland
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្វាំងឡង់​

en: Republic of Ghana
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្កាណា

en: Republic of Guatemala
km: សាធារណរដ្ឋក្វាតេម៉ាឡា

en: Republic of Guinea
km: សាធារណរដ្ឋហ្គីណេ

en: Republic of Guinea-Bissau
km: សាធារណរដ្ឋ​ហ្គីណេប៊ីស្សូ

en: Republic of Guyana
km: សាធារណរដ្ឋហ្គីយ៉ាន

en: Republic of Haiti
km: សាធារណរដ្ឋ​ហៃទី​

en: Republic of Honduras
km: សាធារណរដ្ឋ​ហុងឌូរ៉ាស

en: Republic of Iceland
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ីស្លង់

en: Republic of India
km: សាធារណរដ្ឋ​ឥណ្ឌា​

en: Republic of Indonesia
km: សាធារណរដ្ឋឥណ្ឌូណេស៊ី

en: Republic of Iraq
km: សាធារណរដ្ឋ​អ៊ីរ៉ាក់​

en: Republic of Kazakhstan
km: សាធារណរដ្ឋកាហ្សាក់ស្ថាន

en: Republic of Kenya
km: សាធារណរដ្ឋ​កេនយ៉ា

en: Republic of Kiribati
km: សាធារណរដ្ឋគិរីបាទី

en: Republic of Latvia
km: សាធារណរដ្ឋឡេតូនី

en: Republic of Liberia
km: សាធារណរដ្ឋ​លីបេរីយ៉ា

en: Republic of Lithuania
km: សាធារណរដ្ឋ​លីទុយអានី

en: Republic of Madagascar
km: សាធារណរដ្ឋម៉ាដាហ្កាស្កា

en: Republic of Malawi
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាឡាវី​

en: Republic of Maldives
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាល់ឌីវ

en: Republic of Mali
km: សាធារណរដ្ឋ​ម៉ាលី

en: Republic of Malta
km: សាធារណរដ្ឋម៉ាល់ត៍

en: Republic of Mauritius
km: សាធារណរដ្ឋម៉ូរីស

en: Republic of Moldova
km: សាធារណរដ្ឋម៉ុលដាវី

en: Republic of Mozambique
km: សាធារណរដ្ឋម៉ូសំប៊ិក

en: Republic of Myanmar
km: សាធារណរដ្ឋ​មីយ៉ាន់ម៉ា

en: Republic of Namibia
km: សាធារណរដ្ឋ​ណាមីប៊ី

en: Republic of Nauru
km: សាធារណរដ្ឋណូរូ

en: Republic of Nicaragua
km: សាធារណរដ្ឋ​នីការ៉ាហ្កា

en: Republic of North Macedonia
km: សាធារណរដ្ឋម៉ាសេដ្វានខាងជើង

en: Republic of Palau
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ាឡូ

en: Republic of Panama
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ាណាម៉ា

en: Republic of Paraguay
km: សាធារណរដ្ឋប៉ារ៉ាហ្កាយ

en: Republic of Peru
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉េរូ

en: Republic of Poland
km: សាធារណរដ្ឋ​ប៉ូឡូញ

en: Republic of San Marino
km: សាធារណរដ្ឋសាំងម៉ារ៊ាំង

en: Republic of Senegal
km: សាធារណរដ្ឋ​សេណេហ្កាល់

en: Republic of Serbia
km: សាធារណរដ្ឋស៊ែប៊ី

en: Republic of Seychelles
km: សាធារណរដ្ឋ​សីស្ហែល

en: Republic of Sierra Leone
km: សាធារណរដ្ឋសៀរ៉ាឡេអូន

en: Republic of Singapore
km: សាធារណរដ្ឋសិង្ហបុរី

en: Republic of Slovenia
km: សាធារណរដ្ឋស្លូវេនី

en: Republic of South Africa
km: សាធារណរដ្ឋ​អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង

en: Republic of South Sudan
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ូដង់​ខាង​ត្បូង

en: Republic of Suriname
km: សាធារណរដ្ឋសូរីណាម

en: Republic of Tajikistan
km: សាធារណរដ្ឋតាហ្ស៊ីគីស្ថាន

en: Republic of Trinidad and Tobago
km: សាធារណរដ្ឋ​ទ្រីនីដាដ និង​ តូបាហ្គោ

en: Republic of Tunisia
km: សាធារណរដ្ឋ​ទុយនេស៊ី

en: Republic of Türkiye
km: សាធារណរដ្ឋតួកគីយេ

en: Republic of Uganda
km: សាធារណរដ្ឋអ៊ូហ្កង់ដា

en: Republic of Uzbekistan
km: សាធារណរដ្ឋអ៊ូសបេគីស្ថាន

en: Republic of Vanuatu
km: សាធារណរដ្ឋវ៉ានូទូ

en: Republic of Yemen
km: សាធារណរដ្ឋយេម៉ែន

en: Republic of Zambia
km: សាធារណរដ្ឋសំប៊ី

en: Republic of Zimbabwe
km: សាធារណរដ្ឋស៊ីមបាវ៉េ

en: Republic of the Congo
km: សាធារណរដ្ឋ​កុងហ្គោ

en: Republic of the Gambia
km: សាធារណរដ្ឋហ្កំប៊ី

en: Republic of the Marshall Islands
km: សាធារណរដ្ឋកោះម៉ាសាល់

en: Republic of the Niger
km: សាធារណរដ្ឋនីហ្សេ

en: Republic of the Philippines
km: សាធារណរដ្ឋហ្វ៊ីលីពីន

en: Republic of the Sudan
km: សាធារណរដ្ឋ​ស៊ូដង់

en: Romania
km: រូម៉ានី

en: Russian Federation
km: សហព័ន្ធ​រុស្ស៊ី

en: Rwanda
km: រវ៉ាន់ដា

en: Rwandese Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​រវ៉ាន់ដា

en: Réunion
km: រ៉េអ៊ីនញ៊ុង

en: Saint Barthélemy
km: សាំងបាថូឡូមី

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
km: សាំងហេឡិន, អាសង់ស្យុង និងទ្រីស្ថានដឹគូនៀ

en: Saint Kitts and Nevis
km: សាំងគ្រីស្តូហ្វ និងនេវីស

en: Saint Lucia
km: សាំងលូស៊ី

en: Saint Martin (French part)
km: សាំងម៉ាតាន់ (ប៉ែកបារាំង)

en: Saint Pierre and Miquelon
km: សាំងព្យែរ និង ម៊ាំងឡង់

en: Saint Vincent and the Grenadines
km: សាំងវីនសិន និង ហ្គ្រើណាដិន

en: Samoa
km: សាម័រ

en: San Marino
km: សាំងម៉ារ៊ាំង

en: Sao Tome and Principe
km: សៅតូម៉េ និង ប្រាំងស៊ីប

en: Saudi Arabia
km: អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត

en: Senegal
km: សេណេហ្កាល់

en: Serbia
km: ស៊ែប៊ី

en: Seychelles
km: សីស្ហែល

en: Sierra Leone
km: សៀរ៉ាឡេអូន

en: Singapore
km: សិង្ហបុរី

en: Sint Maarten (Dutch part)
km: សាំងម៉ាតាន់ (ប៉ែកហូឡង់)

en: Slovak Republic
km: សាធារណរដ្ឋ​ស្លូវ៉ាគី

en: Slovakia
km: ស្លូវ៉ាគី

en: Slovenia
km: ស្លូវេនី

en: Socialist Republic of Viet Nam
km: សាធារណរដ្ឋ​សង្គមនិយម​វៀតណាម

en: Solomon Islands
km: កោះ​សូឡូម៉ុង

en: Somalia
km: សូម៉ាលី

en: South Africa
km: អាហ្វ្រិក​ខាងត្បូង

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
km: ប្រជុំកោះហ្ស៊កហ្ស៊ី​ខាង​ត្បូង និង សាន់វិច​ខាង​ត្បូង

en: South Korea
km: កូរ៉េខាងត្បូង

en: South Sudan
km: ស៊ូដង់​ខាង​ត្បូង

en: Spain
km: អេស្ប៉ាញ

en: Sri Lanka
km: ស្រីលង្កា

en: State of Israel
km: រដ្ឋអ៊ីស្រាអែល

en: State of Kuwait
km: រដ្ឋគូវ៉ែត

en: State of Qatar
km: រដ្ឋ​កាតា

en: Sudan
km: ស៊ូដង់

en: Sultanate of Oman
km: រាជាណាចក្រស៊ុលតង់អូម៉ង់

en: Suriname
km: សូរីណាម

en: Svalbard and Jan Mayen
km: ស្វាលបាដ និង ហ្សង់ម៉ាយេន

en: Sweden
km: ស៊ុយអែត

en: Swiss Confederation
km: សហព័ន្ធស្វ៊ីស

en: Switzerland
km: ស្វ៊ីស

en: Syria
km: ស៊ីរី

en: Syrian Arab Republic
km: សាធារណរដ្ឋអារ៉ាប់ស៊ីរី

en: Taiwan
km: តៃវ៉ាន់

en: Taiwan, Province of China
km: តៃវ៉ាន់​ (ខេត្តនៃចិន)

en: Tajikistan
km: តាហ្ស៊ីគីស្ថាន

en: Tanzania
km: តង់សានី

en: Tanzania, United Republic of
km: តង់សានី (សាធារណរដ្ឋរួម)

en: Thailand
km: ថៃ

en: Timor-Leste
km: ទីម័រខាងកើត

en: Togo
km: តូហ្គោ

en: Togolese Republic
km: សាធារណ​រដ្ឋ​តូហ្គោ

en: Tokelau
km: តួគីឡាអ៊ូ

en: Tonga
km: តុងហ្កា

en: Trinidad and Tobago
km: ទ្រីនីដាដ និង​ តូបាហ្គោ

en: Tunisia
km: ទុយនីស៊ី

en: Turkmenistan
km: តួកមេនីស្ថាន

en: Turks and Caicos Islands
km: កោះតួក និងគែគី

en: Tuvalu
km: ទូវ៉ាលូ

en: Türkiye
km: តួកគីយេ

en: Uganda
km: អ៊ូហ្កង់ដា

en: Ukraine
km: អ៊ុយក្រែន

en: Union of the Comoros
km: សហភាព​​កូម័រ

en: United Arab Emirates
km: អេមីរ៉ាតអារ៉ាប់រួម

en: United Kingdom
km: សហរាជាណាចក្រ

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
km: សហរាជាណាចក្រអង់គ្លេស ​និងអៀរឡង់​ខាងជើង​

en: United Mexican States
km: រដ្ឋសហមុិកស៊ិក

en: United Republic of Tanzania
km: សាធារណ​រដ្ឋ​រួម​តង់សានី​

en: United States
km: អាមេរិក (សហរដ្ឋ)

en: United States Minor Outlying Islands
km: ប្រជុំកោះតូចៗ ដាច់ស្រយោលសហរដ្ឋអាមេរិក

en: United States of America
km: សហរដ្ឋ​អាមេរិក

en: Uruguay
km: អ៊ុយរូហ្កាយ

en: Uzbekistan
km: អ៊ូសបេគីស្ថាន

en: Vanuatu
km: វ៉ានូទូ

en: Venezuela
km: វ៉េណេស៊ុយអេឡា

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
km: វ៉េណេស៊ុយអេឡា (សាធារណរដ្ឋបូលីវា)

en: Viet Nam
km: វៀតណាម

en: Vietnam
km: វៀតណាម

en: Virgin Islands of the United States
km: កោះវីជីនអាមេរិក

en: Virgin Islands, British
km: កោះ​វីជីន (អង់គ្លេស)

en: Virgin Islands, U.S.
km: កោះវីជីន (អាមេរិក)

en: Wallis and Futuna
km: វ៉ាលីហ្ស និង ហ្វូទូណា

en: Western Sahara
km: សាហារ៉ា​ខាងលិច

en: Yemen
km: យេម៉ែន

en: Zambia
km: សំប៊ី

en: Zimbabwe
km: ស៊ីមបាវ៉េ

en: the State of Eritrea
km: រដ្ឋអេរីត្រេ

en: the State of Palestine
km: រដ្ឋ​ប៉ាឡេស្ទីន

en: Åland Islands
km: កោះ​អាល់ឡង់
